Pokud odpovídáte ano a láká vás oblast práva, pak následující řádky jsou věnovány právě vám. Přinášíme vám rozhovor s vedoucí Centra celoživotního vzdělávání - Mgr. Naďou Matějkovou, která vám prozradí více o aktuální nabídce programů celoživotního vzdělávání na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.

Můžete stručně shrnout, co se skrývá pod pojmem celoživotní vzdělávání?
Celoživotní vzdělávání znamená obecně jakékoliv vzdělávání, školení či kurzy, které absolvujete v průběhu celého života. Pokud mluvíme o celoživotním vzdělávání na Právnické fakultě MU, řadíme sem české i zahraniční placené studijní programy, jednodenní semináře, týdenní letní školy či několikadenní kurzy. Všem je společné to, že nabízí vzdělání na aktuální právní témata a přímo odráží požadavky zájemců.

Co získáme absolvováním některého z vašich programů?
Znalost práva se vám bude zcela jistě hodit v pracovním i soukromém životě. Každý z nás se dostal do situace, kdy podepisoval nějakou smlouvu, kupoval auto nebo byt. Když máte právní dovednosti, víte, jaká jsou vaše práva a jak je uplatňovat, tak vám to dodá pocit větší jistoty. Jednoduše řečeno - s právním vzděláním nemůžete udělat chybu.

Jsou vaše programy akreditované?
Ano. Všechny programy, které Právnická fakulta Masarykovy univerzity poskytuje, mají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Akreditace je jeden ze systémových nástrojů, které zaručují, že programy jsou kvalitní a odráží aktuální požadavky trhu práce.

Jaké programy u vás nabízíte?
Škála nabízených programů je opravdu široká. Obor Právo pokrývá oblast obecně právní, přičemž všechny další programy jsou již specializované a zájemce o studium mezi nimi obvykle vybírá na základě toho, jaká je jeho stávající nebo plánovaná profesní specializace. K specializovaným programům patří například Veřejná správa, Právní vztahy k nemovitostem, Teorie a praxe přípravného řízení trestního, Právo a mezinárodní obchod, Právo a finance, Právo a podnikání, Vyšší justiční úředník. Všechny programy jsou dvouleté.

Jaké předměty jsou ve vašich programech vyučovány?
Předměty oboru Právo jsou rozdělené na obecný teoretický základu a na předměty, které jsou věnovány základním právním disciplínám, jako je ústavní právo, evropské právo nebo občanské právo. Bakalářské programy jsou navrženy tak, aby účastník získal znalosti a dovednosti v té oblasti, na kterou je vzdělávací obor zaměřen – finance, podnikání, nemovitosti, veřejná správa a další. V těchto programech máme tři skupiny předmětů - předměty obecného základu umožňující obeznámení se základy právní teorie, základní předměty vybrané specializace a také předměty volitelné.

Jaký obor je mezi zájemci nejpopulárnější a proč?
Mezi nejžádanější obory patří Veřejná správa, Právo a podnikání a Právní vztahy k nemovitostem. Jsou to tradiční obory, po jejichž absolvováním získáte široké možnosti praktického uplatnění. Obecně je však vysoký zájem o všechny a to proto, že Právnická fakulta Masarykovy univerzity je známá svými vynikajícími vyučujícími, kteří vám jednak poskytnou velmi dobrý teoretický základ, ale hlavně vás naučí právnímu myšlení.

Jak často probíhá výuka?
V případě oboru Právo, který poskytujeme ve formě prezenční, probíhá výuka několikrát týdně. Student musí povinně docházet na semináře, účast na přednáškách je nepovinná. Je však možné požádat o individuální studijní plán a povinné semináře nahradit konzultacemi s vyučujícím. Výuka u ostatních specializací probíhá kombinovaně, a to formou šesti celodenní soustředění za semestr.

Nabízíte také specializované vzdělávání pro zaměstnance z oblasti justice?
Ano. Přímo pro administrativní pracovníky soudů, soudních zastupitelstev, advokátních či notářských kanceláří je určen obor Vyšší justiční úředník. Tento program je v naší nabídce relativní novinkou. Pokud potřebujete získat ucelený přehled české i evropské právní úpravy (občanské právo hmotné a procesní, obchodní právo, trestní právo hmotné a procesní) a speciální znalosti z oblasti justice je tento program tou pravou volbou.

Jak jsou programy ukončeny?
Úspěšný absolvent programu celoživotního vzdělávání získá osvědčení o absolvování a podrobný výpis všech složených zkoušek i se známkami. Většina našich absolventů však pokračuje ve studiu, tak aby získali titul Bc. nebo Mgr.

Jaké jsou podmínky pro zahájení studia?
Pokud máte střední vzdělání s maturitou a povede se vám Test studijních předpokladů natolik, abyste se umístil do kapacity oboru, máte pro začátek vyhráno. Pak vás pozveme k uzavření smlouvy a již se můžete těšit na září, kdy opět zasednete do školních lavic.

Co je to Test studijních předpokladů?A je opravdu nutné jej absolvovat?
Test studijních předpokladů, zkráceně TSP je test, kterým Masarykova univerzita ověřuje u potenciálních studentů předpoklady ke studiu. Jedná se o testy z oblasti verbálního a numerického myšlení, z oblasti všeobecného přehledu a logiky. Test studijních předpokladů pro programy celoživotního vzdělávání se bude konat 3. září 2010 na Právnické fakultě MU.

Jakým způsobem se mohou zájemci přihlásit?
Přihlašování probíhá elektronicky - můžete se tedy přihlásit z jakéhokoliv místa na zemi, kde máte připojení k internetu a v kteroukoliv denní dobu, která vám vyhovuje. Stačí se připojit na adresu http://is.muni.cz/prihlaska a systém vás bude sám jednoduše navigovat. Přihlášku si můžete podat do 15. srpna 2010.

Co když budu potřebovat pomoct s přihlašováním?
Pokud se při přihlašování dostanete do těžkostí, ideální je zatelefonovat k nám na Centrum celoživotního vzdělávání na telefonní čísla 549 495 664 nebo 549 493 044 nebo nám můžete napsat na ccv@law.muni.cz.

Kde mohu najít další informace?
Nejlepším zdrojem jsou samozřejmě internetové stránky. Na adrese www.law.muni.cz/czv jsou podrobné informace k přijímacímu řízení i ke každému zmiňovanému oboru. Pokud ale nenajdete to, co hledáte, tak vám samozřejmě rádi poskytneme informace mailem nebo telefonicky.

Děkujeme za rozhovor