Post eurokomisaře Jan Fischer odmítl, ale do evropské instituce přesto zamíří. Na podzim by se měl ujmout funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Fischer zvítězil v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. "Je úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD," zdůvodnil volbu prezident EBRD Thomas Mirow. Úřednickému premiérovi tak zřejmě pomohlo, že se vlády chopil ještě v době českého předsednictví Evropské unie, kde se mohl patřičně zviditelnit.

"Nabídku EBRD jsem přijal v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí," komentoval včera své rozhodnutí Fischer.

Do nové funkce by měl nastoupit v září, tedy už tři měsíce po volbách. Zhruba takovou dobu přitom trvalo sestavování první Topolánkovy vlády, která pak ještě téměř půl roku vládla v demisi. Premiér je podle svých slov připraven i na variantu, že by se podobně složitá povolební vyjednávání vedla i letos. "Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády," řekl.

EBRD podporuje projekty v 29 zemích od střední Evropy po Střední Asii. Původně vznikla, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě při přechodu na tržní hospodářství. Banku nyní spravuje 61 zemí a dvě mezivládní společenství - Evropská unie a Evropská investiční banka.

Fischer zde bude mít na starosti aktivity banky v otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje. Postupně má přebírat odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost, které usiluje o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren. Bývalý ministr školství a financí Ivan Pilip, který v letech 2004 až 2007 zastával post viceprezidenta Evropské investiční banky, řekl včera serveru lidovky.cz, že Fischera čeká v nové funkci plat v přepočtu na koruny zhruba ve výši půl milionu.

Čeští politici vnímají Fischerovo jmenování veskrze kladně. "Jeho zvolení do tak důležité pozice je oceněním jeho práce v roli premiéra," řekl volební lídr ODS Petr Nečas. "Může to být dobrý a kvalifikovaný zástupce Česka," okomentoval Fischerovu budoucí funkci místopředseda ČSSD Milan Urban. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je Fischerovo jmenování i šancí pro Česko. "Pokud skutečně v té pozici skončí, bude významným partnerem českých exportérů pro rozvojové projekty," řekl Kalousek. Analytik Patria Finance David Marek ale vidí Fischerův přínos pro českou ekonomiku jinak. "Vliv na atraktivitu ČR, příliv investic nebo jakýkoliv jiný ekonomický aspekt bude v souvislosti s Fischerovým jmenováním minimální," řekl.


Češi v zahraničí

Jan Fischer nebude prvním Čechem, který bude pracovat pro EBRD. Několik měsíců zde v letech 1998 - 1999 jako výkonný ředitel působil současný guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

V bankovním sektoru pracuje i první úřednický premiér ČR, Tůmův předchůdce v čele ČNB Josef Tošovský. Od roku 2001 je předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji.

Šestým rokem působí ve významné zahraniční instituci Marie Bohatá, která byla stejně jako Fischer předsedkyní ČSÚ. Nyní je zástupkyní generálního ředitele Eurostatu.