Musí banka či splátková firma akceptovat, že chci úvěr splatit předčasně?


Ano. Každý úvěr můžete splatit před datem splatnosti uvedeným ve smlouvě. Banka si může ale naúčtovat penále. Tyto poplatky přitom mohou v bankách dosáhnout částek v řádu jednotek procent z předčasně splacené částky, proto je dobré část úvěrovou smlouvu, případně obchodní podmínky poskytovatele úvěru, kde částky musí být uvedeny. Předtím, než mimořádnou splátku úvěru pošlete, vždy banku či splátkovou společnost předem informujte. Nový zákon, který začne být účinný v lednu, stanoví maximální sumu pro poplatek za předčasné splacení spotřebitelského. Bude to maximálně procento z mimořádné splátky v případě úvěrů delších než rok. U úvěrů se splatností do roku, si budou moci banky a úvěrové společnosti účtovat maximálně půl procenta z mimořádné platby.

Chci prodloužit splatnost hypotéky a snížit splátku. Mohu přitom dostat nižší sazbu?


Spíše by tomu mohlo být naopak. Když totiž banka uvidí, že nezvládáte splácení, může to pro ni být signál, že jste se stal rizikovějším. U klientů, kteří prodlužují úvěr mimo období změny fixace úrokové sazby, většinou zůstává úroková sazba stejná, nehledě na to, jak vysoké jsou úroky na trhu. Jen se prodlouží splatnost a změní výše splátky. Pokud prodlužujete dobu splácení v době změny fixace, a váš úrok byl vyšší, než jaké jsou sazby na trhu nyní, pak můžete získat hypotéku s nižším úročením. Zvlášť když se zkusíte poptat u konkurence.

Jak účinná je ochrana pojištění schopnosti splácet proti ztrátě zaměstnání? Jaké jsou výjimky z pojištění?


Ani když si sjednáte tu nejdražší pojistku proti ztrátě zaměstnání, nebude se pojištění vztahovat na všechny případy ztráty místa. Pojistka se často platí jen pro výpověď z organizačních důvodů nebo v rámci hromadného propouštění. Pokud podáte výpověď sám nebo se na odchodu s firmou dohodnete, máte smůlu. Pro případ pracovní neschopnosti či nezaměstnanosti pojišťovna obvykle hradí jen maximálně 12 měsíčních splátek. Většinou nezačne splátky za klienta hradit hned, jakmile se ocitne na úřadu práce. Plní pouze v případě, že nezaměstnanost trvá déle než 30 až 90 dnů a vyžaduje o tom potvrzení z úřadu práce. Jakmile dlužník začne znovu pracovat, musí dál pokračovat ve splácení dluhu sám. Rozsah krytí se u jednotlivých bank a produktů různí. Je proto nutné nastudovat podmínky konkrétní banky či pojišťovny.

Co může dělat člověk, který se omylem dostal do registru dlužníků a teď má problémy s vyřízením úvěru?


Požádejte nejdřív o zaslání výpisu z registru a zjistěte, jakého dluhu se záznam týká. Je-li údaj skutečně nepřesný, pak se obraťte na úvěrovou společnost, která vás do registru nechala zapsat. Je-li to možné, předložte i dokumenty, které by omyl mohly dokázat. Zároveň požádejte o nápravu na klientském centru příslušného registru. V žádosti uveďte své identifikační údaje a specifikujte, který údaj je chybný a jak má být správně. V době, kdy se bude chyba opravovat, úvěr nedostanete. Registr totiž vaše údaje zablokuje, což banky hodnotí jako vysoké riziko. Lhůta pro vyřízení problému je podle zákona 30 dnů. Pokud vám registr do této doby neodpoví, pak vaši žádost vyřídil kladně, záznam z registru zmizel a vy můžete znovu požádat o úvěr.

Jak mohu zrušit kreditní kartu?


Pokud chcete zrušit svou kreditní kartu u banky nebo splátkové společnosti, nestačí ji jen přestřihnout a myslet si, že závazek je zrušen. Pokud za ni totiž platíte poplatek, banka vám ho bude účtovat, i když už kartu nepoužíváte na nákupy. Měl byste proto svůj úmysl vždy předem oznámit poskytovateli a zeptat se na podmínky zrušení karty. Abyste kreditní kartu mohl zrušit, musíte mít vždy doplacenu vyčerpanou částku i s úrokem, který vám banka připočetla, pokud jste překročili takzvané bezúročné období. O aktuální výši dluhu se dozvíte u poskytovatele karty. Pouhý údaj z výpisu vám totiž nestačí, protože nemusí být aktuální. Na některých kartách úroky nabíhají na denní bázi. Banka vám navíc může vyúčtovat měsíční nebo roční poplatek za vedení karty.