Jak si mohu pořídit akcie americké nebo čínské společnosti?
Obchodování na zahraničních burzách nabízejí prakticky všichni brokeři v Česku. Na klíčových burzách je možné on-line s akciemi obchodovat například přes Fio či přes brokerJet. A ještě větší počet akciových trhů je dostupný přes Patria Direct či nově přes Saxo Bank, která nabízí výběr z více než 11 tisíc akciových titulů. Výhoda proti pražské burze je zřejmá - dá se vybrat firma z oboru, který v Praze chybí. Na čínskou burzu přímo zahraniční investoři nemohou. Čínské akcie se ale dají koupit například v Hongkongu. "A navíc třeba na německé burze existuje řada produktů, které přesně sledují ceny podkladových aktiv, tedy třeba čínských akcií," říká ředitel pro obchodování Cyrrus Pavel Pikna.
Mohu pro obchody na americké burze založit účet u místního brokera?
Založení učtu u zahraničního brokera se vyplatí hlavně investorům, kteří točí desítky obchodů denně. Už samotné založení vyžaduje více kroků, u většiny brokerů je lze zvládnout prostřednictvím e-mailu či klasické pošty. Obvykle mají nižší poplatky. Je také důležité zjistit, zda jsou účty klientů vedeny odděleně od majetku firmy-obchodníka, což je v Česku pravidlem. Navíc je třeba dát si pozor, kde je firma registrovaná. Americké firmy jsou pod dohledem amerických orgánů, ale brokeři registrovaní v daňových rájích takovému dohledu nepodléhají. "U evropských brokerů jsou investoři chráněni právem EU, to v případě amerických brokerů neplatí," říká šéf pražské pobočky Saxo Bank Karol Piovarcsy.
Na jaké jméno jsou akcie "napsány" a nepřijdu o ně, když broker zkrachuje?
Zahraniční akcie, který si investor koupí přes některého z brokerů, zůstanou napsány na jméno brokera. Případné dividendy se připíšou na účet obchodníka, který je pak mezi své klienty rozdělí. Cenné papíry ale navíc pro obchodníky spravuje většinou kustodián, a pokud by broker zkrachoval, přejdou akcie přímo na klienta. Čeští brokeři musejí být členy garančního fondu, který za část majetku ručí. Obdobná pravidla platí i pro zahraniční brokery.
Je lepší investovat přímo do akcií, nebo raději koupit deriváty s nimi svázané?
Investice přímo do akcií vyžaduje vyšší hotovost, akcionář se ale může podílet přímo na řízení společnosti. Je vhodnější pro dlouhodobější investici. Na krátkodobější investice se ale hodí spíše deriváty CFD, které přesně kopírují vývoj akcie. Umožňují "pákové obchody" a lze s nimi jednodušeji sázet na pokles cen akcií. Jejich majitel se nestane společníkem firmy, o dividendy však nepřijde. Vývoj celého odvětví nebo burzy sledují fondy ETF.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist