Trvalo přesně 24 dní, než se Michal Kraus postavil před novináře a začal vysvětlovat složitý příběh, jak jeho rodina přišla k luxusnímu bytu.

Řeč je o apartmánu v Harrachově, s výhledem na lyžařské můstky a velmi podivnou historií - hlavně pokud jde o to, jak Krausovi byt od firmy, která později od poslanců dostala štědrou státní dotaci, vlastně získali. Včera mohl Kraus, po kakaové aféře opět na výsluní, v dobré náladě a červeném svetru říct: Kauza bytu skončila. I když při bližším pohledu to není tak úplně jisté. V celém případu totiž zůstává příliš nejasností.

1. Byt v Harrachově od firmy, která dostala dotaci. Opravdu náhoda?

V roce 2005 končí na Sachrově kopci v Harrachově stavba moderních apartmánových domů. Stojí za ní firma PV Real z Prostějova v čele s jistým Petrem Vrtalem. Rodina poslance Krause (ve sněmovně je do roku 2006) jezdí už léta na nedalekou ubytovnu a v Harrachově se synovi Pavlovi líbí. Jenže studuje prvním rokem práva v Plzni a nemůže si byt za 3,25 milionu dovolit.

Takže přispěchá otec Kraus s dcerou Michaelou a devatenáctiletému Pavlovi byt koupí. Právě v roce 2005, kdy začíná jednat o koupi bytu, je předsedou rozpočtového výboru, který rozděluje miliardy do regionů. Jedna z žádostí je na stavbu neziskového sportovního centra v Harrachově - a také na Sachrově kopci. O peníze žádá sdružení, které zastupují bratři Vrtalové. Tedy stejní lidé, kteří prodali Krausovi juniorovi byt.

2. Kde Kraus vzal peníze a co je na tom divného?

Přes tři miliony v hotovosti prý Krausovi neměli. A tak se složili. Jak? V tom už se Krausova první a poslední verze zásadně liší. Buď tedy napoprvé nemluvil pravdu, nebo si nepamatoval, za jakých podmínek si půjčuje miliony. Když HN Krause poprvé oslovily, ať vysvětlí, jak k bytu přišel, prohlásil: Vyřídil jsem si hypotéku na dva miliony, dcera na milion. "Vzhledem k tomu, že syn neměl v té době dostatečný stálý příjem, vzal jsem si jednu hypotéku já, kterou jsem ručil směnkou, a druhou hypotéku si vzala dcera, která ručila svým bytem," tvrdil.

Ovšem HN zjistily, že na takovou hypotéku by žádná banka v Česku peníze nevyplatila. Všechny chtějí, aby klient ručil nemovitostí, nikoli směnkou. "Ne, tuto službu neumožňujeme. Požadujeme zajištění nemovitostí," odmítá například Irena Zatloukalová, mluvčí Hypoteční banky. Navíc dvě hypotéky na jeden byt jsou podle odborníků neobvyklé. "Je to jako drbání se levou rukou za pravým uchem," namítá Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních bankéřů. A dodává, že častěji se dva lidé složí na jednu hypotéku.

Když včera HN přišly s tímto zjištěním, Kraus otočil: prý nešlo o směnku, ale klasický úvěr. Dostal tedy peníze, přidal je k dceřině hypotéce a mohli koupit byt. A ještě jedno je jinak, než začátkem března původně tvrdil. Na byt si měli podle tehdejšího Krausova vyjádření půjčit tři miliony - dva miliony on, milion dcera. Dnes je to jinak - dcera si půjčila 2,5 milionu, otec-politik jen milion. Takže opět: buď tehdy Kraus mlžil, nebo má špatný přehled o svých penězích.

4. Proč trvalo tři týdny, než zveřejnil dokumenty? A jsou přesvědčivé?

HN od začátku Krause žádaly, ať zveřejní dokumenty k bytu a hypotékám, bývalý poslanec ale odmítal: "Nemám důvod vám cokoli ukazovat." Teprve minulý týden mu vedení ČSSD nakázalo, aby šel pět týdnů před volbami s papíry ven.

Kraus ale přes server Novinky.cz jen pověsil na web útržky z různých smluv, z nichž jednoznačně nevyplývalo vůbec nic. A tajil i jména bank. Teprve včera zveřejnil, že mu klasický úvěr (původně hypotéku) dala Česká spořitelna, hypotéku dceři pak HVB. Kraus ukázal jen kopie, originály nechce dát z ruky - prý kvůli slibu, že to neudělá. A nechce ani požádat banku, aby mu dala svolení ke zveřejnění.

Co ze smluv vyplývá? Například to, že dcera Michaela si vzala tzv. americkou hypotéku, peníze tedy mohla použít na cokoli, nejen na koupi bytu. A že Kraus poslal stavební firmě celou sumu ještě před tím, než měl podepsanou finální kupní smlouvu. Říká, že to byla podmínka společnosti PV Real - a proto si také nemohl vzít klasickou hypotéku, při níž by banka peníze uvolnila až po podpisu smlouvy. A tady je otazník: bankám dnes už stačí i pouhý návrh na vklad do katastru, aby peníze vyplatily.

A další pochybnost - v Krausově smlouvě s firmou chybí jakákoli zmínka o tom, že platil hypotékou. Téměř všechny oslovené banky to považují za zvláštní. "Kupní smlouva standardně hovoří o detailech splacení kupní ceny včetně termínů navázaných na získání hypotečního úvěru," ujišťuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

5. Kraus, Vlček, bratři Vrtalové. Jak to tedy bylo?

Zpět do Harrachova. Dotaci pro soukromý hotel už vyšetřuje ministerstvo financí a lobbování za její vyplacení stálo kariéru Miloslava Vlčka, předsedu sněmovny, kterého ČSSD minulý týden donutila odstoupit.

Kraus tvrdí, že podnikatele Vrtala neznal. "O to, kdo dům stavěl, jsme se nezajímali, nebylo to podstatné," odmítá Kraus, že by se s Vrtalovými znal a pomohl jim dotaci přihrát. A na dotaci si údajně nepamatuje, přestože všechny velké injekce do regionů procházejí rukama šéfa výboru.

Nákup apartmánu v Harrachově, aneb Od jednoho vysvětlení ke druhému za 24 dní

Dříve

Krausovi si na byt půjčili dohromady 3 miliony

Michal Kraus to uvedl 4. dubna 2010 v esemeskovém rozhovoru s HN.


Nyní

Kraus říká, že si rodina půjčila o půl milionu víc, 3,5 milionu

Byt přitom stál jen 3,25 milionu. Kraus nevysvětluje, proč si půjčoval víc.


Dříve

Kraus tvrdí, že si sám vzal hypotéku na dva miliony a za ni ručil směnkou

Druhou, milionovou hypotéku si měla vzít dcera a ručit svým bytem. "Dva miliony jsem si bral já a jeden milion nejstarší dcera," vysvětloval Kraus.


Nyní

Kraus říká, že si dcera půjčila 2,5 milionu, za které ručila bytem

A on sám si na směnečnou smlouvu prý půjčil milion. Na klasickou směnku, jak zjistily HN, by mu totiž banky hypotéku nikdy nedaly.


Dříve

Kraus tvrdil, že smlouvy přes respektované médium zveřejní

S HN se Kraus byl ochoten sejít pouze v přítomnosti právníka a jen pod podmínkou, že se mu omluví za vše, co o něm do té doby napsaly.


Nyní

Dokumenty ukázal Právu, které však zveřejnilo jen neúplné kopie

Originály smluv ovšem Kraus nepředložil a prohlásil, že je nikdy nedá z ruky.


Dříve

Poslanci dali dotaci firmě, jež Krausův byt postavila, až v roce 2006

Kraus tvrdil, že o koupi bytu začal vyjednávat už v roce 2005, neměl tedy prý důvod nechat se bytem uplatit.


Nyní

Připouští, že o dotaci věděl, už když jednal o koupi bytu, tedy už v roce 2005

"Dotace skutečně byla z výboru předložena během schvalování rozpočtu v roce 2005," řekl minulý týden v rozhovoru pro Právo.