Krizový rok se nepodepsal jen na růstu nezaměstnanosti a zadlužení. Uskrovnit se museli i manažeři velkých firem. Podle zjištění HN z výročních zpráv osmi významných českých firem, které informace o odměnách zveřejnily, klesly souhrnné výdaje na odměny členů vedení skoro o čtvrtinu.
Nejvíce ušetřili v těžařském NWR (její spolumajitel Zdeněk Bakala je i vlastníkem vydavatele HN, společnosti Economia), kde si tříčlenné vedení rozdělilo 89,9 milionu korun, tedy o 78,2 procenta méně než loni.
Společnost se totiž propadla do ztráty 1,6 miliardy korun. Šéf firmy Miklos Salamon si ale i tak přišel na 54 milionů korun (předloni to bylo 210 milionů). Roční odměna se o necelou čtvrtinu snížila i bývalému šéfovi Komerční banky Laurent Gouthardovi, jehož odměny činily necelých deset milionů korun.
Reakce na krizi
Je to logické - s propady zisků přišly úspory. "V Česku byli lidé zvyklí, že tu platy rostly poměrně rychle. Základní mzdy u manažerů rostly pravidelně tak o sedm procent ročně. Teď je to na nule," říká šéf poradenské společnosti Hey Group Scott Marlow a dodává, že zároveň přišla i přibližně čtvrtina manažerů o práci. Zeštíhlení ve vedení firem bylo znát i v osmičce zmíněných firem, které již letos vydaly svou výroční zprávu.
Například developerské Orco snížilo počet členů vedení z dvaceti lidí na šest. Navzdory kritické situaci (firma je v ochranné lhůtě před věřiteli), vychází po odečtení dodatečných odměn pro bývalé členy na jednoho manažera roční odměna vyšší než 12,3 milionu korun.
Do toho patří i zvláštní odměna pro tři nejvyšší manažery včetně šéfa Jean-Francois Otta formou takzvaných warrantů v hodnotě 990 tisíc eur (26 milionů korun). Tuto zvláštní odměnu přitom manažeři dostali za "úspěšné" zvládnutí restrukturalizace dluhů firmy. A to v situaci, kdy držitelé dluhopisů několikrát odmítli záchranný plán vedení. Ten teď bude posuzovat soud v Paříži, jehož rozhodnutí se musí držitelé dluhopisů v hodnotě 450 milionů eur podřídit.
Roman nakupoval až letos
Jednou z firem, kde celkové odměny pro členy vedení vzrostly, je polostátní energetický gigant ČEZ. Ten za loňský rok dohromady vyplatil na odměnách 443 milionů korun oproti 434 milionům o rok předtím.
Plat šéfa energetické firmy Martina Romana je podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže půl milionu korun. K tomu má ještě odměny a opční program. Ten loni nevyužil. Letos však v rámci motivačního programu pro manažery uplatnil ještě z jeho minulého funkčního období opci na nákup akcií "své" firmy. Na nákupu akcií za nízkou cenu vydělal 31,8 milionu korun před zdaněním.
Opce loni využili i další vrcholoví manažeři. Třeba výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš uplatnil v říjnu opci na nákup 75 tisíc kusů akcií za cenu 594 korun, aby akcie prodal při ceně 903 korun a získal tak 23,2 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist