Zpravodajka amerického veřejnoprávního rozhlasu Lousia Limová zmizela v chumlu těl. Vrhli se na ni tchajwanští, hongkongští a japonští novináři poté, co se minulý pátek dovolila na první tiskové konferenci pro zahraniční novináře v areálu šanghajské světové výstavy Expo zeptat, jak je to s autorskými právy na maskota výstavy, Chaj-pao, který nápadně připomíná postavičku z jednoho amerického televizního seriálu.

"Jestli mají problém s copyrightem, tak na to byste se měla zeptat především autorů amerického seriálu," zněla bohorovná odpověď mluvčího výstavy Sü Weje. Ilustroval tak sebevědomý postoj všech čínských oficiálních činitelů, kteří považují dnes zahajovanou světovou výstavu v největším čínském městě za další vrchol modernizace Číny.

S copyrightem si Číňané nelámou hlavu vůbec. Na ulicích je možné běžně potkat prodejce falešného plyšového maskota hned vedle prodejen s oficiálními symboly. A prodejce filmů a hudby policie donutila vyrobit v prodejnách falešné stěny a tajné místnosti, v nichž nabízejí doposud volně dostupné pirátské kopie.

Obraz moderní Číny

Číňané rádi zdůrazňují především faktor modernizace a rozvoje, který výstava přináší Šanghaji a celé jeho 20miliónové aglomeraci. Takto, jako moderní společnost, která dbá na čistotu životního prostředí, Číňané chtějí, aby svět viděl celou jejich zemi. Kosmopolitní Šanghaj přitom o Expo usilovala již na počátku minulého století.

"Světová výstava je splněním snu starého sto let," říká Ťien-ťün Wangová z Informačního oddělení šanghajského městského úřadu. "Přinese inovace do průmyslu a nabízí šanci i na kulturní rozvoj." V řadě pavilonů lze skutečně vidět spoustu různých novinek, dopravu po areálu zajišťují výhradně elektrobusy nebo malá vozítka na elektrický pohon.

Mnoho zemí a zahraničních firem výstavu pojímá jako skvělou příležitost k vlastní prezentaci a prohloubení obchodních vztahů, protože 95 procent z očekávaných 70 miliónů návštěvníků budou Číňané.

Mezi hlavními sponzory akce jsou firmy jako Siemens, General Motors nebo Coca-Cola. Protože heslem výstavy je "Lepší město, lepší život", firmy i řada států se ve svých expozicích zaměřují na nové technologie, šetrné k životnímu prostředí.

Ne všichni jsou nadšeni

Samotné město Šanghaj díky Expu výrazně rozšířilo svoji síť metra, která má nyní 430 kilometrů, a místní taxikáři si stěžují, že už nejezdí dlouhé trasy tak často jako dřív. Postavila se řada nových silnic a křižovatek, takže město nepochybně z organizace výstavy získá. Vše je ale spoutáno betonem, Šanghaj třeba kromě historické promenády Bund nenabízí žádnou procházku podél řeky Chuang-pchu, která město dělí na východní a západní část.

Ne všichni Šanghajané jásají. Na tento víkend, kdy se brány Expa poprvé naostro otevřou po zkušebním provozu, dostali mimořádnou dovolenou a řada z nich míří pryč. Každá rodina ve městě dostala jeden lístek na dopravu pryč z města. Ulice a hlavně metro se proměnily v pevnost, všude hlídkují vojáci, policisté a jejich pomocníci. Do metra se dá projít jen přes rentgen zavazadel.

Místní galerie OV uspořádala výstavu děl oponentů Expa, kteří tvrdí, že budováním moderního města Šanghaj přišla o svého historického ducha. Výtvarník Čcheng Chang-feng vyrobil klec, v níž se vyfukují a praskají bubliny a nazval ji parodií na oficiální název výstavy "Bublinové město, bublinový život".

Policie také zpřísnila dohled nad oponenty režimu. Asi nejznámější šanghajský disident Feng Čeng-chu minulý týden oznámil, že u příležitosti zahájení Expa vydá manifest o lidských právech. Okamžitě ho podle agentury AP navštívila policie, zabavila mu počítače a zrušila přístup k internetu.

Světová výstava

Expo v Šanghaji je dražší než pekingská olympiáda a má přitáhnout 70 miliónů návštěvníků

Data a letopočty

Expo potrvá od 1. května do 31. října. Organizátoři očekávají nejméně 70 miliónů návštěvníků, 95 procent z nich budou Číňané. Rozloha areálu je 5,28 km2, výstaviště se nachází na místě bývalých loděnic a oceláren.

První světovou výstavu Expo uspořádal Londýn v roce 1851. Po pařížském Expo v roce 1889 zůstala Francii Eiffelova věž. Od roku 1928 pořádání Expa reguluje Úřad mezinárodních výstav, který uspořádání Expa Šanghaji udělil v roce 2002.

Dobrovolníci

Podobně jako olympiáda, ani Expo se neobejde bez dobrovolníků. Na 70 tisíc jich pracuje uvnitř areálu, dalších sto tisíc lze nalézt po celém městě v informačních stáncích, na letištích, na zastávkách trolejbusů i v metru.


70 mil.

Počet návštěvníků výstavy se odhaduje na 70 milionů. což znamená, že jich musí přijít zhruba 600 tisíc denně. Během týdne zkušebního provozu přišly stovky tisíc lidí: zasloužilí členové strany a městských organizací, škol a úřadů měli vstup zdarma.

Vstupenka na jeden den zařazený mezi výjimečné stojí v přepočtu 600 korun, vstupenka na běžný den asi 450 korun. Třídenní vstupenka přijde na zhruba 1200 korun.

55 mld.

Odhadovaná cena vybudování Expa se pohybuje kolem 55 miliard dolarů. To je téměř dvojnásobek toho, kolik utratil Peking za přípravu olympiády.


Přehlídka v šanghaji
Strohou fasádu českého pavilonu pokrývají hokejové puky, které Číňané neznají (vlevo nahoře). Zato uvnitř se návštěvníci mohou cítit třeba jako v centru Prahy na Karlově mostě (socha Jana Nepomuckého vpravo nahoře). Výstavišti kromě obřích národních pavilonů dominují další, rovněž monstrózní stavby, například tento svítící "kornout" nazvaný Sun Valley (dole).
foto: 2x hn - martin ehl / 1x reuters



Více snímků a zpráv o výstavě EXPO 2010 v Šanghaji najdete na www.zahranicni.ihned.cz