Zastupitelstvo Harrisburgu, hlavního města Pensylvánie, muselo v minulosti řešit již řadu problémů od odklízení sněhu, svozu odpadků nebo zvýšené intenzity rvaček mezi psy v ulicích. Zasedání městské rady minulý týden však bylo mimořádně neobvyklé a dramatické. Ve znamení těžkých časů svolalo vedení města na pomoc experty, aby jim vykreslili výhody a nevýhody vyhlášení městského bankrotu.

"Neexistuje žádná dobrá varianta," prohlásil na rovinu před radou města Dan Miller, který dohlíží na finance města. Miller a další členové rady se snažili obhájit cestu vyhlášení bankrotu jako způsob, kterým by se město dostalo ven z dluhové pasti. Zbytek vedoucích úředníků se na tříhodinovém setkání spíše obával následků takového radikálního řešení.

Je pravda, že v minulosti města bankrot příliš hojně nevyužívala. Vodítka, jak takovou věc provést, proto víceméně chybějí. Ale od dob, kdy hospodářská recese udeřila na města i okresy ve Spojených státech amerických obzvlášť tvrdě, přibývá mezi úředníky, investory a ekonomy diskusí, zda se právě tento způsob nestane v nejbližších letech běžnou záležitostí.

Vleklé debaty se vedou od městských radnic až po Wall Street. Asociace SIFMA, která se specializuje na správné fungování finančních trhů (a to nejen v USA), minulý týden na konferenci na Manhattanu pořádala přednášku věnovanou přímo tomuto tématu.

Řešení spíše pro firmy

Jen v roce 2009 se do konkurzního řízení dostalo v USA zhruba 11 tisíc společností. Podle Jamese Spiotta, partnera v právnické firmě Chapmen & Cutler, vyhlásila města v porovnání s podniky od roku 1937 bankrot jen v něco málo přes 600 případech.

Pravděpodobně nejznámější a nejrozsáhlejší případ municipálního bankrotu v historii USA se váže k okresu Orange County v Kalifornii v roce 1994, který investoval své finanční prostředky do velice riskantních derivátů. Od chvíle, kdy se před dvěma lety naplno projevila recese, zbankrotovalo v roce 2008 například město Vallejo v Kalifornii. Loni se sice počet vyhlášených municipálních bankrotů proti předchozímu roku zdvojnásobil, stále ale nepřesáhl ani deset případů.

V souvislosti s bankrotem se diskutovalo i o větších městech, jako je právě Harrisburg či dokonce automobilový Detroit. V obou případech však města o této možnosti pouze mluvila, ale oficiální plány vypracovány nebyly.

"Ve většině municipálních bankrotů šlo o obce, které byly vysoce závislé na jediném zdroji příjmů, nikoliv o velká města s mnoha rozličnými aktivitami," vysvětluje Matt Fabian, generální ředitel poradenské společnosti Municipal Market Advisors.

Hluboká víra, že města a okresy jen zřídkakdy bankrotují, pramení z existence dobře fungujícího trhu s municipálními dluhopisy o celkovém objemu zhruba 2,8 bilionu dolarů. Městské úřady zde doposud získávaly potřebné peníze na nejrůznější veřejné projekty za celkem nízký úrok. Pokud ale počet vyhlášených bankrotů poroste, vyšší úrok spojený s vyšším rizikem začne investory od nových investic spíše odrazovat. Experti očekávají, že se v takovém případě zájem o aktivity zúží na malé, velmi speciální projekty.

Pro města jako Harrisburg, která zvažují bankrot, se již dlouholetá neotřesitelná možnost financování jejich chodu na trhu dluhopisů začíná otřásat v základech. "Čím více se o municipálním bankrotu jako o jednom ze způsobu finanční úlevy městům veřejně hovoří, tím více ztrácí na svém lesku a zvyšuje se pravděpodobnost, že k němu opravdu dojde," varovala letos ve své zprávě ratingová agentura Fitch Ratings.

Vyhlásit bankrot není jen tak

Největší překážkou nakonec ale může být to, že proces bankrotu je v případě měst daleko přísnější než pokud jde o firmy. Úřady potřebují k vyhlášení bankrotu souhlas státu, jenže v některých oblastech USA je tato možnost zcela vyloučena. Obtíže se navíc zvětšují s povinností obstarat dostatečné důkazy o neschopnosti splácet své dluhy.

Ať už k bankrotu dojde, nebo ne, na Harrisburg i další města potácející se ve finančních problémech čekají nelehká rozhodnutí, která se neobejdou bez určitých obětí - ať už na straně obyvatel, nebo investorů měst. "Jsou tady možnosti, ale neexistují účinné zbraně," vyjádřil své pochybnosti v Harrisburgu Perry Mandarino, partner poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.

Nicole Bullock
Zpracovala Jana Baumruková

Jak z dluhů

Pensylvánská metropole Harrisburg musí jen letos uhradit na splátkách dluhu 68 milionů dolarů. Agentura Moody's srazila rating města pod investiční úroveň a radní zvažují vyhlášení bankrotu.
Foto: Bloomberg



Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist