Zhruba osm stovek největších českých podniků bude od ledna 2012 čelit přísnějším daňovým kontrolám. Přejdou totiž pod jeden finanční úřad, kde na ně bude dohlížet zhruba dvě stě zaměstnanců vyškolených pro kontrolu složitějších finančních a účetních transakcí.
Tento speciální finanční úřad se připravuje už několik let, ale v dubnu jeho zavedení prošlo poslaneckou sněmovnou. Ustanovení se totiž dostalo jako přílepek do zákona o rozpočtových pravidlech, který se přijímal kvůli vydání dluhopisů pro občany. Senát by o něm měl hlasovat 20. května. Zatím se předpokládá, že zákon projde.
Výběr daní posílí rozpočet
Pod speciální úřad mají podle zákona spadat především podniky s obratem nad dvě miliardy korun. Těch je podle posledních údajů ministerstva financí zhruba 686 a mají zásadní vliv na výběr daní. Jenom stovka největších českých firem pošle do rozpočtu asi 40 procent inkasa daní celého firemního sektoru.
Přesun pod nový finanční úřad čeká i zhruba 90 bank a pojišťoven nebo jejich zahraničních poboček. Změna se ale může týkat také dalších firem, které provádějí složité finanční operace nebo je u nich riziko daňových úniků. Ministerstvo si od vzniku úřadu slibuje důkladnější daňovou kontrolu, vyšší výběr daní a kvalitnější komunikaci s firmami.
Podle odborníků dnes někteří pracovníci menších finančních úřadů provádějí kontroly velkých podniků málo zevrubně. "Týká se to například úředníků z Prahy, kteří jsou přetížení a ne všichni mají dostatečnou kvalifikaci," řekl Tomáš Pelikán ze společnosti Terrinvest.
"Finanční kontroly specializovaného úřadu budou efektivnější. Pracovníci totiž budou lépe vědět, kam se podívat," doplňuje daňový specialista KPMG Petr Toman.
Kontroly přijdou častěji
Pro některé podniky by mohl nový zákon přinést i častější návštěvy finančních úředníků. "Předpokládám to především u velkých společností se sídlem v Praze, jimž se častější daňová kontrola mohla doposud vyhýbat," řekl Radek Buršík, manažer v daňovém oddělení PricewaterhouseCoopers. Právě v Praze sídlí asi 40 procent firem, které budou pod speciální úřad spadat.
Daňová kontrola v hlavním městě přitom chodí nejméně často. Pověstná je například Praha 6, kde se finanční úředník ve firmě objeví průměrně jednou za 139 let. Vyplývá to z poslední statistiky ministerstva zveřejněné poradenskou společností Terrinvest.
Samy firmy ale většinou uvádějí, že v souvislosti s chystanou změnou neočekávají velké změny. "Už nyní jsme důkladně kontrolováni. Spolu s ostatními finančními institucemi spadáme pod Prahu 1 a kontrolu máme jednou za tři roky," řekla Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.
"Kontroly k nám už dnes chodí každý rok. V tom změnu nečekám. Ale možná nám to ulehčí komunikaci s úřadem," doplnil Radek Špicar, šéf vnějších vztahů Škoda Auto.
Připravuje se nový finanční "SUPERÚŘAD"
Kdo bude pod něj spadat
Banky a pobočky zahraničních bank (přibližný počet) - 39
Pojišťovny a zajišťovny - 52
Firmy s obratem nad 2 miliardy korun - 686
Další instituce, například firmy podezřelé z daňových úniků - nevyčísleno
Celkem asi 800 firem
Jak často chodí daňové kontroly
Za kolik let se kde v průměru zopakuje kontrola z finančního úřadu
Nejméně se kontroluje
Nejčastěji se kontroluje
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist