Ratingové agentuře Moody's hrozí žaloba ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC) za to, že na začátku finanční krize v roce 2007 poskytla zavádějící informace o jednom z finančních derivátů. Informuje o tom deník The New York Times.

Evropští zaměstnanci agentury, která v pondělí varovala Česko před snížením ratingu, nedá-li do pořádku své veřejné finance, podle listu v roce 2007 věděli, že zmíněný derivát získal kvůli softwarové chybě příliš dobré ohodnocení. Firma sice nedostatek ve svém počítačovém programu pro modelování rizik opravila, cenný papír si ale vynikající hodnocení AAA udržel až do ledna 2008.

Moody's si sice na vyšetření problému, který je v rozporu s jejím vnitřním kodexem, najala právnickou firmu, neinformovala však o něm SEC v roce 2007 ve své žádosti o licenci. Komisi případ oznámila až v květnu 2008. SEC tak nyní může Moody's žalovat kvůli tomu, že jí v žádosti poskytla nepravdivé a zavádějící informace.

Vyšetřování americké komise přichází v době, kdy jsou velké ratingové agentury Moody's, Standard & Poor's a Fitch pod drobnohledem kvůli jejich roli ve finanční krizi. Kritici jim totiž vytýkají, že kladně hodnotily cenné papíry, které se nakonec ukázaly jako značně rizikové.

Akcie Moody's se v noci na úterý po zprávě o hrozící žalobě propadly téměř o sedm procent na 21,77 dolaru.

Podezřelé je na celé záležitosti také to, že Moody's dostala zprávu od SEC o zahájení vyšetřování již 18. března, zveřejnit se ji ale agentura rozhodla až toto pondělí.

Šéf ratingové agentury Raymond McDaniel junior navíc ještě ve stejný den, kdy se o hrozící žalobě dozvěděl, prodal opce na akcie Moody's za 4,3 milionu dolarů. V následujících dnech se pak zbavila akcií Moody's v hodnotě 30 milionů dolarů také investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffeta. Podle McDaniela to ale s celou záležitostí nesouviselo.

-6,8 %


Pokles: 21,77 USD

O tolik se propadly akcie Moody's po zveřejnění zprávy, že ji komise pro cenné papíry vyšetřuje kvůli poskytnutí nepravdivých informací.