CITÁT
Jorgos Papandreu, řecký premiér
Právě jsme v Řecku zahájili parlamentní vyšetřování a zaměříme se na minulost. Chceme zjistit, kdy věci nabraly špatný směr a jaké praktiky byly negativní. Podobná vyšetřování se vedou i v jiných zemích včetně USA. Zaslechl jsem slova jako podvod nebo klamání investorů.

Vláda v Aténách začala prověřovat, zda ke zhoršení dluhové krize Řecka částečně nepřispěly investiční banky ze Spojených států. Oznámil to v neděli řecký premiér Jorgos Papandreu. Velké investiční banky v USA tvoří jádro Wall Streetu a pod palbou ostré kritiky jsou teď i v samotných Spojených státech.

"Právě teď jsme v Řecku zahájili parlamentní vyšetřování a zaměříme se na minulost. Chceme zjistit, kdy věci nabraly špatný směr a jaké praktiky byly praktikami negativními. Podobná vyšetřování se vedou také v jiných zemích včetně Spojených států. Zaslechl jsem slova jako podvod nebo klamání investorů," řekl v neděli Papandreu televizi CNN.

Řecko má vysoký rozpočtový deficit a nesplňuje tak jedno ze základních maastrichtských kritérií pro země, které platí eurem. Navíc se ukázalo, že řecký statistický úřad opakovaně zveřejňoval nepravdivé údaje, což značně podkopalo důvěru v řeckou ekonomiku mezi investory po celém světě.

Řecká dluhová krize v posledních týdnech otřásá světovými trhy a citelně oslabila kurz eura. To je nyní vůči dolaru nejslabší od října 2008 a jeho kurz bude podle analytiků zřejmě klesat i nadále.

Pod palbou kritiky není jen Wall Street, ale také další velké investiční banky v jiných zemích. Regulační orgány ve Spojených státech a v Evropě zkoumají finanční transakce bank těsně před vypuknutím finanční krize a nejvíce je zajímá segment rizikových hypoték v USA.

Pátrání na Wall Street

Americká prokuratura zahájila minulý týden hloubkové trestní vyšetřování v šesti bankách z Wall Streetu. Úřady se snaží zjistit, zda banky investorům nelhaly a neuváděly je v omyl. Existuje mimo jiné podezření, že banky předávaly zavádějící informace už ratingovým agenturám, aby si od nich zajistily příznivé hodnocení svých strukturovaných produktů (derivátů), které nabízely investorům. Do těchto podivných praktik mělo být namočeno dokonce osm bank z Wall Streetu - Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Crédit Agricole a Merrill Lynch.

"Ano, je tam velká zodpovědnost. Nevyloučil bych, že tam bude i nějaký postih," řekl Papandreu na dotaz, zda by Řecko rovněž mohlo proti americkým bankám zahájit právní kroky. Konkrétněji se však řecký premiér k celé věci nevyjádřil.

Řecko má do 19. května splatné závazky v řádu miliard eur. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond slíbily Aténám pomoc v objemu až 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun), která je rozložena do tří let. Zpočátku se přitom hovořilo o částce kolem 30 miliard eur, ale protože na zklidnění trhů tato částka nestačila, EU a MMF ji zvýšily. Výměnou za pomoc ale Řecko muselo slíbit řadu ústupků, především výrazné rozpočtové škrty. Deficit rozpočtu se totiž loni dostal nad 13 procent hrubého domácího produktu, zatímco pravidla EU povolují pouze tříprocentní schodek. Uskromnit se tak musí státní zaměstnanci i důchodci.

V ulicích Atén se proto často protestuje a nepokoje se neobešly ani bez obětí na životech. Protestující požadují, aby za nynější stav ekonomiky zaplatili především bohatí, o nichž se v zemi traduje, že patří k nejhorším neplatičům daní.

Právě na ty, kteří okrádají státní kasu, si hodlá posvítit také řecká vláda. Minulý týden zveřejnila seznam neplatičů daní, kterým byla vyměřena pokuta v celkové výši 4,5 milionu eur (114 milionů korun). Na seznamu hříšníků, který sestavilo řecké ministerstvo financí, se objevilo například 57 ze 151 soukromých lékařů, mimo jiné z bohaté aténské čtvrti Kolonaki.


Právě jsme v Řecku zahájili parlamentní vyšetřování a zaměříme se na minulost. Chceme zjistit, kdy věci nabraly špatný směr a jaké praktiky byly negativní. Podobná vyšetřování se vedou i v jiných zemích včetně USA. Zaslechl jsem slova jako podvod nebo klamání investorů.


Obul se do amerických bank

Řecký premiér Jorgos Papandreu hrozí zahájením právních kroků proti americkým bankám.
FOTO: ČTK/AP

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist