Pohonné hmoty

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v České republice jsou dražší než ve většině sousedních zemí a také například v Chorvatsku, Švýcarsku či Španělsku.

Nejlevnější benzin Natural 95 v Evropě je k dostání v Rusku, na Ukrajině, v balkánských zemích a v Pobaltí. Naopak nejdražší benzin nabízejí čerpací stanice ve Skandinávii a Nizozemsku. Vyplývá to ze statistik Ústředního Automotoklubu ČR (ÚAMK).

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic rostou již několik týdnů a analytici předpokládají, že zdražování bude pokračovat i s nadcházejícím létem.

V současnosti se podle Českého statistického úřadu litr benzinu Natural 95 v ČR prodává v průměru za 32,32 koruny a litr motorové nafty stojí zhruba 31,02 koruny. Vyplývá to z cen společnosti CCS, která ceny pohonných hmot pravidelně sleduje

Nejlevnější benzin Natural 95 tankují řidiči v Rusku. Litr zde přijde v přepočtu na 16,56 koruny a nafta stojí 13,75 koruny za litr. Na Ukrajině je benzin za 20,68 koruny za litr. Třetí nejlevnější benzin v Evropě se prodává za 27,42 koruny za litr v Andoře, následuje Srbsko, kde řidiči platí v průměru 27,5 koruny za litr, a Rumunsko, kde litr benzinu stojí 27,57 koruny. Také nafta je v těchto zemích nejlevnější v Evropě.

V České republice jsou ceny pohonných hmot vyšší než ve všech sousedních zemích s výjimkou Německa.

V Polsku stojí litr benzinu 29,35 koruny a nafta přijde na 27,20 koruny za litr. V Rakousku platí motoristé 30,94 koruny za litr benzinu a 28,40 koruny za litr nafty. Na Slovensku činí průměrná cena benzinu 31,96 koruny za litr, nafta stojí 28,15 koruny za litr. U německých čerpacích stanic řidiči tankují benzin za 36,77 koruny za litr a naftu za 31,70 koruny za litr.

Nižší ceny paliv než v Česku jsou také v některých zemích, kam Češi pravidelně míří na letní dovolené. V Chorvatsku stojí litr benzinu 29,42 koruny a litr nafty 27,19 koruny. Ve Španělsku tankují řidiči benzin za 29,94 koruny za litr a naftu za 27,66 koruny za litr. Švýcarské čerpací stanice nabízejí benzin za 31,15 koruny za litr.

Nejdražší pohonné hmoty jsou naopak v Norsku, kde litr benzinu stojí 42,62 koruny, a dalších skandinávských zemích.

V Nizozemsku platí motoristé za litr benzinu 40,57 koruny, v Řecku, Portugalsku a Belgii stojí litr benzinu přes 36 korun. V těchto zemích je i nafta výrazně dražší než v ostatních evropských státech.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru