Senátoři sice schválili novelu loterijního zákona, ale rovnou přiznali, že potřebuje úpravy. Na nich se chce už příští týden podílet i pětice největších sázkových firem sdružená v asociaci APKURS. Před volbami se jim osud novely zvrátit nepodařilo.

"Loterijní novela byla nebezpečná rozbuška a nikdo ji nechtěl mít v ruce, kdyby vybuchla," říká šéf asociace Marek Herman.

HN: Proč podle vás senátoři novelu schválili, i když proti ní měli výhrady?

Řekl to senátor Kubera a já s ním naprosto souhlasím. Nebylo to projednávání novely loterijního zákona, ale předvolební boj. Nikdo ze senátorů nezpochybňoval naše věcné argumenty proti novele, protože je to legislativně opravdu příšerný materiál. Ale všichni mi při jednáních nakonec řekli to jedno klíčové slovo: volby. Ve sněmovně i v Senátu panoval strach z toho, že kdyby se někdo postavil proti, byl by obviněn, že podlehl našemu tlaku. S tím sice nesouhlasím, ale musím říct, že tomu rozumím. Loterijní novela byla nebezpečná rozbuška a nikdo ji nechtěl mít v ruce, kdyby vybuchla.

HN: Považujete to za zatím největší prohru sázkových firem?

Ano, já umím přiznat prohru. V té "válce" jsme prohráli velkou bitvu. Půl roku jsme intenzivně argumentovali, nabízeli různá řešení, ale nepodařilo se je prosadit. Neprohráli jsme však věcnou debatu s protiargumenty, ale s volbami. Teď zpětně vím, že to prostě nešlo vyhrát.

HN: Kolik času jste vy osobně strávil s touto novelou a snahou zabránit jejímu schválení?

Neskutečně hodně. V asociaci se mi prakticky zastavila běžná agenda, priorita číslo jedna byla novela. Vše muselo jít stranou a taky šlo. Jsem sice zvyklý intenzivně pracovat, ale tento zápřah se nedá s ničím srovnat. Byl to náročný maraton. Donekonečna jsme připravovali analýzy, čísla, podklady. Parlament, Senát, ministerstvo, novináři, ale také argumentace v rámci našeho byznysu.

HN: Jaké dáváte šance tomu, že by novelu nepodepsal prezident? Spadla by pak pod stůl?

To se vůbec neodvažuji říct, to je hodně těžké. Prezident je silně nezávislá persona, bude hodně záležet na tom, jaké informace k té novele dostane. Je evidentní, že jde o právní paskvil a také to, že šlo o volební boj a ne o účinnou regulaci loterií. Senátoři navíc jasně řekli, že to sice přijmou, ale hned na první schůzi se to pokusí opravit. Je absurdní něco přijmout, jen aby to bylo a hned to opravovat. To by u prezidenta teoreticky mohlo naklonit misku vah.

HN: Jaké budou vaše další kroky? Budete se snažit zasahovat do zmiňovaných úprav?

§§ Co novela neřeší §§

- Nelegální provozovatele působící v Česku bez licencí.

- Obce by na svém území zakazovaly veškerý hazard, tedy například i internetové sázky či loterie.

- Z okruhu příjemců odvodů jsou vyloučeny příspěvkové organizace či čeští sportovci reprezentující zemi v zahraničí.

- Neposiluje pravomoci státního dozoru.

§§§ Co novela řeší §§§

- Posiluje pravomoci měst a obcí v regulaci hazardních her.

- Transparentnost poskytování odvodů na veřejně prospěšné účely.

- Obsahuje zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily.

- Omezuje platnost povolení vydaných ministerstvem na tři roky. Pak mohou města hazard na místech, na kterých ho nechtějí, zakázat.

Ano, tak to prostě nemůžeme nechat. Je tam opravdu spousta nesmyslů: zbytečné zúžení okruhu příjemců, hrozba arbitráží. Novela se ale třeba dotýká i sportovního sázení nebo internetu, což jsou věci, které nikdo nechtěl, a to se musí napravit. Mluvil jsem hned po skončení pléna se senátorem Víchou, který byl vlastně naším hlavním "protivníkem", a jsme domluveni, že začneme pracovat na novele hned příští týden. Což bylo vlastně jen potvrzení naší asi týden staré domluvy před hlasováním. Shodli jsme se na tom, že ať hlasování dopadne jakkoli, musíme začít pracovat na dobré a kvalitní novele. Vícha je tvrdý, ale velmi korektní soupeř a má v Senátu velký kredit, jeho názor bude klíčový. Obdobně jsem mluvil i se senátory Kuberou a Oberfalzerem. Bude to těžký boj.

HN: České firmy nyní zvažují možnost přesunu sídla do zahraničí. Podnikaly by tu pak bez licence?

To byla jedna z úvah. Štve nás, že jsme pod extrémně silným tlakem, ale firmy, které podnikají bez licence ze zahraničí, jsou absolutně bez starostí. Nepodléhají žádným zákonům, neplatí daně, odvody a inkasují. Neslyšel jsme proti nim jedinou výtku. Stát je směšně bezmocný. Takže jedna z možností je skutečně jít do zahraničí a smát se s nimi. Ale je to jen ve stadiu úvah.