8,6
miliardy dolarů


na zástavách měla JPMorgan požadovat po Lehman Brothers pouhé čtyři dny před jejím bankrotem

1
bilion dolarů

na tolik se odhaduje celková výše nároků věřitelů Lehman Brothers

Wall Streetem otřásá další aféra. Tentokrát se týká banky JP Morgan Chase. Tu nyní zažalovala finanční skupina Lehman Brothers Holdings, která tvrdí, že JP Morgan Chase způsobila krach Lehmanů, a žádá po ní miliardy dolarů.

Podle žaloby, která byla podána v noci na včerejšek k manhattanskému soudu, mělo vedení JP Morgan v čele s Jamesem Dimonem zneužít důvěrných informací o finanční situaci Lehman Brothers. V září roku 2008, pouhé čtyři dny před bankrotem Lehmanů, který paralyzoval finanční sektor po celém světě a spustil největší ekonomickou krizi od druhé světové války, požadovala JP Morgan po bance dodatečnou zástavu ve výši 8,6 miliardy dolarů (zhruba 180 miliard korun).

Lehmani tak podle žaloby poslali konkurenční bance de facto veškerou svou poslední hotovost. Právě tuto částku nyní Lehmani chtějí vysoudit zpět, aby uspokojili své věřitele.

Pistole u hlavy Lehmanů


JP Morgan byla hlavní zúčtovací bankou Lehman Brothers, tedy vystupovala jako prostředník mezi samotnou bankou a jejími věřiteli a investory. V této pozici měla rovněž přístup ke všem finančním záznamům a její vedení vědělo o špatném finančním stavu Lehmanů. Lehman Brothers se pak podrobila požadavkům právě proto, aby o důležité služby JP Morgan nepřišla.

"S touto finanční zbraní u hlavy Lehmanů si byla JP Morgan takřka přes noc schopna vynutit jednostranně výhodné podmínky. Ty miliardy dolarů právem náleží společnosti Lehman Brothers Holdings a jejím věřitelům," píše se v žalobě.

Obvinění jde ale ještě dál. Šéf JP Morgan James Dimon se prý rozhodl po Lehmanech požadovat dodatečné zástavy poté, co se sešel se šéfem americké centrální banky (Fed) Benem Bernankem, a tehdejším ministrem financí Henrym Paulsonem. Na schůzce se Dimon dozvěděl klíčovou informaci - vláda Lehmanům v případě bankrotu nepomůže.

"Celý soudní spor je nesmyslný a soudní výlohy jen způsobí další ránu již tak omezeným finančním možnostem správců zbankrotované banky," reagoval na žalobu mluvčí JP Morgan Joea Evangelisti.

Žaloba ale není pro Wall Street žádným velkým překvapením. Už v polovině března vyšlo najevo, že k pádu Lehman Brothers přispěly i jiné americké banky. Ze závěru vyšetřování, které vede Anton Valukas, vyplynulo, že kromě JP Morgan chtěla dodatečné garance i banka Citigroup, která pro Lehman Brothers prováděla měnové obchody.

Soudní válka


Správci zkrachovalé banky se snaží získat peníze pro své věřitele, kde se dá, a ohánějí se přitom kolem sebe žalobami. A není divu - nároky věřitelů Lehman Brothers dosahují podle odhadů jednoho bilionu dolarů.

K soudu tak Lehmani pohnali například i banku Barclays. Britský finanční dům se podle žaloby provinil tím, že koupil makléřskou divizi Lehmanů, na čemž měli Britové vydělat jedenáct miliard dolarů (zhruba 230 miliard korun). Další soudní slyšení se má u konkurzního soudu konat příští měsíc.

Podle listu Bloomberg BusinessWeek by Lehman Brothers mohli žalovat i další finanční ústavy včetně Goldman Sachs nebo společnosti CME Group, která provozuje newyorskou burzu NYMEX. Ty měly banku v září 2008 připravit o téměř dvě miliardy dolarů na vyšších maržích za prodej derivátů.



Kdo vydělal na pádu Lehmanů? Více na www.ihned.cz/vinici-krize