Zatímco americký prezident Barack Obama pilně buduje evropský sociální stát, Češi se ve volbách vyslovili pro škrty v sociálních výdajích, všiml si ve svém včerejším komentáři konzervativní deník The Wall Street Journal. Dodává, že vítězství stran představujících obdobu amerického opozičního hnutí "čajových dýchánků" prosazujícího úsporné rozpočty a malý stát již ocenili investoři, když v pondělí vyhnali vzhůru kurz české koruny.

WSJ podotýká, že v české předvolební kampani byla velkým tématem řecká krize, a voliči tak odmítli plány sociálních demokratů na další sociální výdaje hrazené z vyšších daní pro bohaté.

Vítězství stran pravého středu ve volbách je podle listu o to pozoruhodnější, že Česko je v mnohem lepší finanční kondici než většina ostatních zemí EU. Poměr dluhu ke hrubému domácímu produktu představuje 35 procent, což je méně než polovina průměru EU. "Čeští voliči zřejmě reagovali na rozpočtové problémy jinde v Evropě rozhodnutím, že problému raději předejdou," podotkl deník The Wall Street Journal.

Připomíná, že výsledek voleb následuje po vítězství pravicových stran i jinde v Evropě. Konzervativní politici nyní vedou i čtyři největší evropské ekonomiky - Francii, Německo, Itálii a Británii. Nikdo z nich ale není zastáncem ekonomie strany nabídky, která se snaží podporovat ty, kdo v hospodářství vytvářejí bohatství, uvedl WSJ. Zejména křesťansko-demokratické strany potom podle něj v Evropě vytvořily pečovatelské státy, které značně přispěly k současné dluhové krizi.

"Pražský výsledek je pak o to zajímavější, pokud pravděpodobná nová středopravá vláda dokáže dosáhnout fiskální zdrženlivosti a prorůstových opatření, která ukážou cestu k více prosperující Evropě," uzavřel The Wall Street Journal.