Kratší výpověď
Zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden.
Doba určitá
Prodloužení smluv na dobu určitou ze 2 na 5 let.
Odstupné
Zkrácení odstupného pro lidi, kteří pracují u firmy krátce.
Bez pojištění
Možnost odpracovat 300 hodin ročně bez placení zdravotního a sociálního pojištění.
Zaměstnance i firmy velmi pravděpodobně čeká největší změna v zákoníku práce za posledních 20 let. Pokud se totiž ODS dohodne s TOP 09 a Věcmi veřejnými na vládní koalici, chtějí tyto tři strany firmám výrazně zjednodušit propouštění i nabírání lidí. To je něco, po čem český byznys už dlouho volá.
První koaliční jednání o zákoníku práce začne právě dnes a už teď je jasné, na čem se všechny strany shodnou. Chtějí třeba firmám umožnit snazší zaměstnávání lidí na dobu určitou. Zatímco dnes musí dát firma po dvou letech práce každému zaměstnanci smlouvu na dobu neurčitou, nově by se tato lhůta posunula až na pět let. Prosadit to chtějí do koaliční smlouvy ODS i TOP 09.
"Jdeme do jednání s tím, že chceme prosadit maximum našeho programu. To se týká i zákoníku práce," řekl včera HN hlavní vyjednávač ODS pro oblast podnikání Pavel Drobil. Smlouvy na dobu určitou se možná uvolní ještě víc. Třeba Věci veřejné by nejraději prosadily, aby firmy mohly tyto smlouvy dávat naprosto bez omezení.
VV: Odstupné jen jeden měsíc
Kromě toho chce budoucí koalice zkrátit výpovědní lhůty pro propouštění zaměstnanců. ODS by ráda prosadila zkrácení této doby ze dvou měsíců na jeden. Proti tomu nemají nic TOP 09 ani Věci veřejné.
A změnit by se mohly i podmínky pro odstupné při podání výpovědi. Třeba Věci veřejné navrhují, aby lidé, kteří pracují ve firmě méně než rok, dostávali jen jednoměsíční odstupné. Ti, kteří tam pracují od dvou do tří let, by měli dvouměsíční odstupné, a lidé pracující ve firmě déle než tři roky by brali stejně velké odstupné jako dnes. S podobným modelem přišel už před rokem a čtvrt tehdejší ministr práce a dnešní lídr ODS Petr Nečas.
Změnit by se mělo i zaměstnávání lidí, kteří pracují u nějaké firmy jen nárazově. Zatímco dnes si mohou vydělat bez placení zdravotního a sociálního pojištění jen 150 hodin ročně, nově by to mohl být až dvojnásobek. Zaměstnavatelům se podobné změny zamlouvají.
"Jsou to kroky správným směrem. Pokud budou moci firmy snáze propouštět, tak budou také mnohem ochotněji nabírat nové lidi," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Naopak odborářům se plány na pružnější zákoník práce nelíbí. "Změny v zákoníku práce výrazně ovlivní vztah odborů k budoucí vládě," varuje šéf největší odborové centrály Jaroslav Zavadil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist