Druhé největší jezero na světě se během posledních 90 let ohřálo, jeho vody jsou v současnosti nejteplejší za posledních 1500 let. Ryby a život v okolí jezera jsou v ohrožení. Tvrdí to geologové z americké Brownovy univerzity, kteří uhlíkovou metodou zjišťovali stáří usazenin na dně a poté zkoumali zkamenělé mikroorganismy, jejichž membrána mění tloušťku podle teploty prostředí. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Geoscience. Podle nich jezero Tanganika zažilo v posledním století nebývalý nárůst teploty vody.
Teplota stoupla za 90 let o 0,9 stupně Celsia, což doprovázel pokles objemu vodních řas. Ty žijí u hladiny, ale živiny, které potřebují, se tvoří na dně jezera. Vyšší teploty vody u hladiny způsobují menší mísení s vodami z velké hloubky. Teplejší voda tak znamená méně života.
Vedoucí výzkumu Jessica Tierneyová prohlásila, že prudký nárůst teploty v druhém největším jezeře na světě se kryje s lidskou produkcí skleníkových plynů v minulém století. Studie tak přidala další důkaz o tom, že emise ohřívají planetu. "Zaznamenali jsme intenzivní oteplování nesouvisející s přírodním kolísáním klimatu," řekla Tierneyová. Zároveň však uznává, že další faktory, jako například příliš velký objem lovených ryb, mohou způsobovat ještě větší škody než oteplování.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist