Spojené státy, kde v roce 2007 začala finanční krize, která se pak rozšířila do celého světa, se nyní staly pro investory nejatraktivnějším trhem na světě. Dokázaly předčit své hlavní konkurenty - Brazílii a Čínu.

Závěry vyplývají z pravidelného čtvrtletního průzkumu agentury Bloomberg, která ve spolupráci se společností Selzer & Company oslovila počátkem června 1001 ze svých celkových 300 tisíc uživatelů.

Podle 39 procent respondentů nabídnou USA v příštím roce nejlepší investiční příležitosti. To je téměř dvojnásobné číslo v porovnání s říjnovým šetřením, kdy investoři označili americký trh jako ten s nejvyšším rizikem poklesu.

Druhé místo obhájila Brazílie, kterou hodnotilo jako nejatraktivnější zemi pro investice celkem 29 procent dotázaných. V závěsu se drží Čína, která v lednovém průzkumu zvítězila. K jejímu trhu se podle výsledků ankety přiklonilo 28 procent oslovených.

Na čtvrté pozici zůstala Indie s 27 procenty. Rusko, poslední ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), si vybralo pouze 6 procent dotázaných.

Před přehřátím trhu BRIC varoval Nouriel Roubini, profesor newyorské univerzity.

"V Brazílii jsou stejně jako v dalších rozvíjejících se ekonomikách patrné známky přehřívání. Stát by měl postupně utahovat měnovou politiku," uvedl. Brazílie v prvním čtvrtletí dosáhla nejrychlejšího meziročního růstu HDP v Latinské Americe, stoupl o 9 procent.

Naopak pověst Evropské unie utrpěla velké šrámy.

Jako atraktivní trh ji označilo pouhých 12 procent respondentů. Naopak 51 % z nich ji vidí jako trh, který v příštím roce nabídne nejhorší investiční příležitosti vůbec. V lednu si to myslela třetina oslovených investorů. Sami Evropané jsou nejpesimističtější v otázce, jak hodnotí svůj vlastní region. Celých 40 procent se domnívá, že ekonomika Evropské unie upadá.

Za úspěchem USA stojí podle některých to, že jsou jedním z mála ostrůvků, který není zasažen řeckou dluhovou krizí. "Spojené státy mají nejméně špinavé tričko," komentuje výsledky Bill Gross ze společnosti Pacific Investment Management.

"Zatímco americké společnosti propustily zaměstnance již dříve a nyní je nabírají zpět, evropské firmy na krizi nedokázaly odpovědět stejným způsobem," domnívá se jeden z respondentů Ofir Navot, ředitel společnosti Ramco Mutual Funds.

Investoři odpovídali i na to, od jakých aktiv očekávají největší výnos. Největší důvěru, u 35 procent, získaly akcie. Necelá polovina respondentů hodlá zvyšovat podíl akcií ve svém portfoliu. Komodity zajistí nejvyšší výnosy podle 23 procent dotázaných a měnám věří 20 procent z nich.

Naopak se investoři chystají zbavovat dluhopisů, zejména těch státních. Podle 36 procent dotázaných vynesou dluhopisy v příštím roce vůbec nejméně, opačný názor má jen 11 procent z nich. Pesimismus vládne i na realitním trhu, nemovitosti představují podle 24 procent odpovědí nejhorší investici. Zejména v Asii panuje strach z přehřátí čínského trhu s nemovitostmi

Pokud se týká dalšího vývoje světové ekonomiky, jsou respondenti skeptičtí. Celkem 42 procent z nich se domnívá, že se bude zhoršovat a jen 28 procent čeká zlepšení.


Kdy Čína předstihne USA a stane se největší světovou ekonomikou:

24 % v příštích 10 letech

37 % v příštích 20 letech

20 % v příštích 50 letech

6 % za dobu delší než 50 let

10 % nikdy

7 % nevím


více o dění na finačních trzích www.finweb.cz


Jaký vývoj očekávají investoři

(v procentech z celkového počtu 1001 dotázaných)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist