Spojené státy, kde v roce 2007 začala finanční krize, která se pak rozšířila do celého světa, se nyní staly pro investory nejatraktivnějším trhem na světě. Dokázaly předčit své hlavní konkurenty - Brazílii a Čínu.
Závěry vyplývají z pravidelného čtvrtletního průzkumu agentury Bloomberg, která ve spolupráci se společností Selzer & Company oslovila počátkem června 1001 ze svých celkových 300 tisíc uživatelů.
Podle 39 procent respondentů nabídnou USA v příštím roce nejlepší investiční příležitosti. To je téměř dvojnásobné číslo v porovnání s říjnovým šetřením, kdy investoři označili americký trh jako ten s nejvyšším rizikem poklesu.
Druhé místo obhájila Brazílie, kterou hodnotilo jako nejatraktivnější zemi pro investice celkem 29 procent dotázaných. V závěsu se drží Čína, která v lednovém průzkumu zvítězila. K jejímu trhu se podle výsledků ankety přiklonilo 28 procent oslovených.
Na čtvrté pozici zůstala Indie s 27 procenty. Rusko, poslední ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), si vybralo pouze 6 procent dotázaných.
Před přehřátím trhu BRIC varoval Nouriel Roubini, profesor newyorské univerzity.
"V Brazílii jsou stejně jako v dalších rozvíjejících se ekonomikách patrné známky přehřívání. Stát by měl postupně utahovat měnovou politiku," uvedl. Brazílie v prvním čtvrtletí dosáhla nejrychlejšího meziročního růstu HDP v Latinské Americe, stoupl o 9 procent.
Naopak pověst Evropské unie utrpěla velké šrámy.
Jako atraktivní trh ji označilo pouhých 12 procent respondentů. Naopak 51 % z nich ji vidí jako trh, který v příštím roce nabídne nejhorší investiční příležitosti vůbec. V lednu si to myslela třetina oslovených investorů. Sami Evropané jsou nejpesimističtější v otázce, jak hodnotí svůj vlastní region. Celých 40 procent se domnívá, že ekonomika Evropské unie upadá.
Za úspěchem USA stojí podle některých to, že jsou jedním z mála ostrůvků, který není zasažen řeckou dluhovou krizí. "Spojené státy mají nejméně špinavé tričko," komentuje výsledky Bill Gross ze společnosti Pacific Investment Management.
"Zatímco americké společnosti propustily zaměstnance již dříve a nyní je nabírají zpět, evropské firmy na krizi nedokázaly odpovědět stejným způsobem," domnívá se jeden z respondentů Ofir Navot, ředitel společnosti Ramco Mutual Funds.
Investoři odpovídali i na to, od jakých aktiv očekávají největší výnos. Největší důvěru, u 35 procent, získaly akcie. Necelá polovina respondentů hodlá zvyšovat podíl akcií ve svém portfoliu. Komodity zajistí nejvyšší výnosy podle 23 procent dotázaných a měnám věří 20 procent z nich.
Naopak se investoři chystají zbavovat dluhopisů, zejména těch státních. Podle 36 procent dotázaných vynesou dluhopisy v příštím roce vůbec nejméně, opačný názor má jen 11 procent z nich. Pesimismus vládne i na realitním trhu, nemovitosti představují podle 24 procent odpovědí nejhorší investici. Zejména v Asii panuje strach z přehřátí čínského trhu s nemovitostmi
Pokud se týká dalšího vývoje světové ekonomiky, jsou respondenti skeptičtí. Celkem 42 procent z nich se domnívá, že se bude zhoršovat a jen 28 procent čeká zlepšení.
Kdy Čína předstihne USA a stane se největší světovou ekonomikou:
24 % v příštích 10 letech
37 % v příštích 20 letech
20 % v příštích 50 letech
6 % za dobu delší než 50 let
10 % nikdy
7 % nevím
více o dění na finačních trzích www.finweb.cz
Jaký vývoj očekávají investoři
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist