Veřejné finance Řecka

Deficit 
8,97 mld. EUR

Jeho pokles 
38,8 % 
leden až květen 2010

Řecko přežilo nejhorší část své dluhové krize a již mu nehrozí bankrot. Uvedl to včera řecký premiér Jorgos Papandreu. Odmítl rovněž spekulace o tom, že by země opustila eurozónu a vrátila se ke své dřívější měně, řecké drachmě.

"Dokonce jsem slyšel, že jsou tu lodě přivážející speciální papír k tisknutí drachem. To je samozřejmě směšné, ale je to také velmi nebezpečné, protože to naprosto bezdůvodně znepokojuje naše občany," řekl premiér.

"Jsme na cestě zpátky k normální finanční a rozpočtové situaci. Největší nebezpečí jsme nechali za sebou," uvedl.

Řecko se s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodlo na bezprecedentním záchranném programu za 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), který by měl v příštích třech letech zemi pomoci se splácením dluhů a zachránit ji před státním bankrotem.

Řecko se v rámci dohodnutého programu zavázalo k výrazným rozpočtovým úsporám. Snaha o snížení rozpočtového deficitu je podle řeckých úřadů úspěšná a v prvních pěti měsících letošního roku překonala stanovené cíle. Řecké ministerstvo financí včera oznámilo, že rozpočtový deficit se v období od ledna do května snížil na 8,97 miliardy eur ze 14,65 miliardy před rokem. Upozornilo, že pokles schodku tak činil 38,8 procenta namísto plánovaných 35,1 procenta.

Příznivá zpráva včera přišla rovněž z řeckého trhu práce. Statistický úřad oznámil, že míra nezaměstnanosti v Řecku v březnu klesla na 11,6 procenta z šestiletého maxima 12,1 procenta v předchozím měsíci.

Podle agentury Reuters se však očekává, že nezaměstnanost se začne znovu zvyšovat kvůli negativnímu dopadu úsporných opatření vlády na ekonomiku.

Nezaměstnanost v Řecku byla v březnu čtvrtá nejvyšší v eurozóně po Španělsku, Slovensku a Irsku. Situace na řeckém trhu práce se výrazně zhoršila ve srovnání s loňským březnem, kdy míra nezaměstnanosti činila 9,2 procenta.

Počet nezaměstnaných se meziročně zvýšil o 26,6 procenta na 578 723 osob.

"Očekáváme, že nezaměstnanost se bude ve zbytku roku opět zvyšovat," uvedl v této souvislosti ekonom Diego Iscaro ze společnosti IHS Global Insight.