Všichni tři kandidáti na ředitele Národní galerie v Praze (NG), které ministr kultury Václav Riedlbauch doporučil svému nástupci, vnímají konkurz jako neukončený a jsou ochotni se o pozici dále ucházet. Nutné ale je, aby se výběrové řízení po jmenování nového ministra už neprodlužovalo. Na dotaz ČTK podobně odpověděli historik umění Jiří Fajt, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný i ekonom Vladimír Rösel.

Názory kandidátů na průběh konkurzu se ale liší. Podle Fajta měl ministr začít jednat s kandidátem, jehož doporučila komise (tedy s ním); pokud nechtěl názor komise akceptovat, měl to zdůvodnit a vyzvat další kandidáty. Podobně mluví i členové komise, kterým se nelíbí, že ministr si téměř všechny kandidáty pozval ještě k vlastnímu jednání. "Standardní řešení to nebylo. Ministr měl zveřejnit jméno doporučeného kandidáta, jak slíbil," řekl Fajt. "Výsledek není nic jiného než blamáž, navíc bohužel se zahraničním publikem. Pochybuji o tom, že v budoucnosti bude někdo ze zahraničí chtít být opět vtažen do kalných vod české reality," připomněl mezinárodní obsazení komise.

Další dva kandidáti ale namítají, že komise má pouze doporučující hlas. Pokorný byl ve hlasování komise třetí a Rösel pátý. "Vypsání výběrového řízení i samotný průběh zasedání výběrové komise jsem vnímal jako velmi korektní. Statut komise coby poradního orgánu byl zřejmý," konstatuje Pokorný.

Fajt, který před nástupem Milana Knížáka do čela NG v galerii vedl Sbírku starého umění, a jehož stejně jako Pokorného ministr k účasti v konkurzu vyzval, měl zpočátku z konkurzu "na české poměry nezvykle transparentní dojem". "Ministr tehdy hovořil poměrně přesvědčivě a rozhodně. Byl to nakonec právě náznak nového politického stylu, co mě přimělo o kandidatuře uvažovat," řekl. Rozpačitý pocit z výběrového řízení získal ve chvíli, kdy ministerstvo odmítalo zveřejnit jméno komisí doporučeného kandidáta. "Účast v konkurzu jsem vnímal mnohem spíše jako nabídku své odborné kompetence a mezinárodních zkušeností, než jako existenční nutnost," uvádí odborník, který působí především ve vědecko-výzkumném institutu při univerzitě v Lipsku. Přesto ale nepovažuje své angažmá při výběru nového ředitele NG za ukončené.

"Pokud bude mít budoucí ministr kultury zájem na proměně nynější národně-provinční NG v mezinárodně renomovanou instituci, jsem připraven k obhajobě svých představ. Pro udržovací program a kosmetické změny k dispozici nejsem," dodal.