Ještě před volbami se spekulovalo, že Petr Žaluda při vítězství ČSSD skončí v čele Českých drah. Výsledek voleb ale situaci změnil a Žaluda se naopak zbavil dosud neohrozitelného rivala a svého předchůdce Josefa Bazaly. Ten končí ve funkci šéfa představenstva dceřiné firmy ČD Cargo, kterou zastával od jejího vzniku v roce 2007.

"Jde o čistě odbornou záležitost a s politikou nemá žádnou souvislost," říká Žaluda s tím, že důvodem změn je dlouhodobě nedostatečná spolupráce Carga s drahami a neuspokojivé hospodaření.

V Cargu končí hned celé představenstvo a exekutivy se ujímá sám Žaluda se svými náměstky Michalem Nebeským a Milanem Matzenauerem. Bazala končí i jako generální ředitel, výběrové řízení na jeho nástupce se už připravuje.

ČD Cargo s majetkem přes deset miliard korun je jednou z největších státních firem. Má téměř deset tisíc zaměstnanců a loni utržila 15 miliard. Ovšem při ztrátě 378 milionů.

Čistka, které zaskočila odboráře i ministerstvo dopravy, je vyústěním dlouhodobého sporu o kompetence v řízení ČD Cargo. Ač je dceřinou společností drah, ty měly na její chod jen malý vliv.

Změny České dráhy obhajují i tím, že jedině takto budou moci dokončit mimořádný audit, který má odhalit potíže v hospodaření Carga a ukázat, zda za loňskými ztrátami stála pouze hospodářská krize nebo i chybné kroky Bazalova týmu.

Další audit si nechává vypracovat ministr dopravy Gustav Slamečka a výsledky očekává během července.ODVOLÁN
Josef Bazala byl na dráze posledních sedm let jeden z nejvlivnějších lidí.
FOTO: ARCHIV HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist