Banky ve Španělsku jsou zdravější, než si finanční trhy myslí, protože již vytvořily rezervy na tři čtvrtiny špatně vymahatelných úvěrů, uvedla včera agentura Moody´s, jedna ze tří obávaných ratingových firem.

Je to příznivá zpráva pro zemi, o které ještě minulý týden kolovaly spekulace, že se stane další obětí dluhové krize a bude potřebovat větší finanční pomoc, než jakou nedávno dostalo Řecko. Ústředním bodem těchto úvah byl přitom stav především malých španělských bank.

"Dokud Evropská centrální banka poskytuje takové financování, které dovoluje držet nízké náklady, není španělský bankovní systém v tak špatném stavu, jak si finanční trh myslí," uklidňuje výkonný ředitel agentury Johannes Wassenberg. Podle odhadu Moody´s si banky dokázaly vytvořit rezervy odpovídající 75 procentům hodnoty špatných úvěrů, které mají na svých účtech. Jejich výše dosahuje asi 108 miliard eur (2,78 bilionu korun).

S další příznivou zprávou přišel včera přinesl guvernér španělské centrální banky Miguel Ordonez. Uvedl, že si banky, zejména spořitelny, budou moci půjčit až 10 miliard eur (zhruba 258 miliard korun) ze záchranného fondu (FROB), který Španělsko vytvořilo.

Úvěry čerpané z fondu by měly pomoci španělským spořitelnám získat kapitál, protože zahraniční banky jim odmítají půjčovat. Centrální banka se tak snaží přimět finanční domy k fúzím, aby se vyhnula další intervenci. Musela totiž převzít již dvě spořitelny.

"Částka ještě není konečná, čtyři fúze čekají na schválení. Spořitelna CajaSur, kterou centrální banka převzala minulý měsíc, obdrží zvláštní pomoc," uvedl včera v Madridu Ordonez, který je i členem rady guvernérů Evropské centrální banky.

Ordonez také vyzdvihl, že se do procesu restrukturalizace zapojilo 38 ze 45 spořitelen.

Ty drží zhruba 92 procent celkových aktiv v sektoru. Plánuje se dvanáct fúzí, z nichž sedm využije podle Ordoneze půjčku z programu FROB.

Dlužníci ji musí splatit do sedmi let, úroková míra je stanovena nejméně na 7,75 procenta. Díky spojování finančních domů by se měl omezit celkový počet poboček bank o 20 až 25 procent a mělo by být propuštěno 15 procent zaměstnanců.

Na financování fúze si z fondu FROB půjčila 4,4 miliardy eur i druhá největší španělská spořitelna Caja Madrid. Ta se spojila se bankou Banjaca a dalšími pěti bankami a vytvoří tak největší spořitelnu v zemi. Fond FROB vytvořil stát v minulém roce s kapitálem 9 miliard eur.

Celkem si fond může vypůjčit na zásahy v bankách až 90 miliard eur (asi 2,32 bilionu korun) garantovaných vládou. V loňském roce vyčerpal tři miliardy eur.

Guvernér Ordonez také zdůraznil nutnost reforem bankovního sektoru a připomněl, že chce zveřejnit výsledky zátěžových testů bank co nejdříve.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru