Bělorusko včera pozastavilo dodávky ruského zemního plynu dál do Evropy, dokud mu ruský vývozce Gazprom nezaplatí dluh za tranzit. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že obě země se ocitly uprostřed "plynové války".

Přerušení dodávek přes Bělorusko se podle Evropské komise může dotknout jen Litvy, Polska a Německa. Česka se podle skupiny RWE přerušení dodávek nedotkne.

"Omezení ruských dodávek zemního plynu do Běloruska se žádným způsobem nedotkne zásobování České republiky. Ruský zemní plyn do Česka proudí jinou tranzitní trasou přes Ukrajinu a Slovensko," ujistil pro agenturu ČTK mluvčí skupiny RWE v Česku Martin Chalupský.

Gazprom včera prohloubil omezení dodávek plynu Bělorusku na 30 procent z pondělních 15 procent a hodlá jít až na 85 procent, dokud mu Minsk nezaplatí dluh za plyn v hodnotě 192 milionů dolarů. Minsk už v pondělí upozornil, že při snížení dodávek o více než 15 procent by mohly nastat výpadky v tranzitních dodávkách, ačkoliv původně slíbil, že tyto dodávky narušeny nebudou.

Pomoc Gazpromu s tranzitem plynu do Evropy už nabídla Ukrajina, kde mohou plynovody nyní přepravit navíc 15 až 30 miliard krychlových metrů plynu ročně.

"Pokud to bude nutné, bude ukrajinský systém přepravy plynu plnit přednostně dohody o dodávkách do Evropy," uvedl včera ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Rusko letos zvýšilo svému západnímu sousedovi ceny plynu, tomu se ale Bělorusové s odkazem na vzájemné vztahy s Rusy brání. Minsk tak letos platí Gazpromu loňské ceny namísto letošních zvýšených, což je příčinou běloruského dluhu.

Bělorusko v pondělí prohlásilo, že je připraveno svůj dluh vyrovnat do dvou týdnů. Gazprom krátce předtím přiznal vůči Bělorusku dluh za tranzit ve zhruba stejné částce, jako je dluh Běloruska vůči Gazpromu. Dodal však, že vina za vznik problémů s neplacením závazků leží na straně Běloruska.

Lukašenko dlouhá léta sázel na to, že za úzkou spolupráci s Moskvou bude dostávat ruské suroviny za zvýhodněné ceny. Moskva se však snaží uvést postupně obchodní vztahy na tržní základy.

Zahraniční pozorovatelé se shodují, že za konfliktem stojí snaha Ruska přinutit Lukašenkův režim k vytvoření celní unie mezi oběma státy a Kazachstánem.



Podívejte se, odkud Evropa bere plyn, na www.animace.ihned.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist