Miliardář a majitel agrochemického holdingu Agrofert Andrej Babiš si může udělat další zářez na pažbě v souvislosti s jeho vleklými spory kolem pět let staré privatizace Unipetrolu polským koncernem PKN Orlen. Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku dal včera za pravdu Agrofertu v jeho při s Evropskou komisí. Ta v roce 2006 odmítla Agrofertu zpřístupnit dokumenty, podle nichž posuzovala podmínky, za kterých český stát prodal Unipetrol polské firmě. Soudní dvůr EU teď ve zřejmě precedenčním rozsudku řekl, že Babiš měl na dokumenty o detailech spojení právo.

Agrofert měl po převzetí Unipetrolu Poláky podle dřívějších informací opci na část majetku českého petrochemického holdingu za "diskontní" cenu. Ale jen v případě, že opci uplatní do roka od rozhodnutí o privatizaci. Poláci ale údajně po celou tu dobu úmyslně zdržovali proces posouzení akvizice Evropskou komisí až Babiš o možnost výhodné koupě pohledávek přišel. Podle některých spekulací tím přišel zhruba o půl miliardy korun.

Z dokumentů o spojení PKN Orlen s Unipetrolem, které polská společnost do dodala bruselským komisařům, chtěl dokázat, že zdržení bylo úmyslné. Jenže úředníci mu před čtyřmi lety tyto dokumenty odmítli zpřístupnit. A to Soudní dvůr nyní označil za protiprávní.

"Nemáme ještě písemné vyhotovení, ale předpokládám, že se teď k dokumentům, které jsme požadovali, konečně dostaneme. Že se potvrdí naše podezření i to, že třetí strana má právo vstupovat do dokumentů o posuzování akvizic v Bruselu," reagoval včera Babišův právní zástupce Radek Pokorný.

Zástupci Evropské komise tento případ včera nekomentovali. Do uzávěrky se nevyjádřil ani mluvčí PKN Orlen. Přímo tahle kauza se ale Poláků netýká tak jako mnohem závažnější arbitráže, které Babiš vede s Orlenem už léta kvůli porušení dohod z doby před privatizací Unipetrolu. Orlen se totiž předtím než koupil od českého státu 63 procent akcií Unipetrolu, zavázal, že Babišovi prodá zřejmě za blíže nespecifikované "poradenské služby" (polský tisk spekuloval o korupci ze strany některých lobbistů ve prospěch Orlenu) část Unipetrolu - chemičku Kaučuk a části čtyř dalších dcer. Celkem za tři miliardy korun. "Bylo by to ale proti zájmům Unipetrolu," vyjádřil se někdejší šéf Orlenu Igor Chalupec. Ukázalo se totiž brzy, že hodnota celého balíku je trojnásobná, a Orlen si část firem nechal a jiné výhodněji prodal jinému zájemci.

Babiš před rokem vymohl v první arbitráži na Orlenu tři miliardy korun. V další už vymáhá více než šestnáct miliard korun.ÚSPĚCH
Andreji Babišovi se v boji proti bruselským úředníkům daří.
FOTO: ARCHIV HN