Česko patří k zemím, které nabízejí ženám relativně slušné možnosti se uplatnit v ekonomice. Vyplývá to z nové zprávy analytické organizace Economist Intelligence Unit (EIU) hodnotící příležitosti, jaké mají pracující ženy ve svých zemích, i překážky, kterým musejí čelit. Česko je v tomto žebříčku na 22. místě na světě. Na jeho vrcholu je Švédsko, Belgie a Norsko.
Studie nazvaná Příležitosti pro ženy v ekonomice zkoumala zákony, regulace i praxi, stejně jako postoje vůči ženám, které ve 113 zemích ovlivňují ženy v zaměstnání a ženské podnikatelky. EIU, která je analytickou odnoží renomovaného týdeníku The Economist, hodnotila celkem pět okruhů: trh práce, přístup k financování, vzdělávání, právní a společenský status žen a celkové prostředí pro podnikání.
Čelo žebříčku tvoří prakticky jen evropské země, které doplňují Nový Zéland, Austrálie a Kanada.
Česká republika je ze 34 hodnocených evropských zemí na 18. místě. Na obdobné úrovni jsou v tomto směru "nejlepší" země Asie - Hongkong, Izrael a Japonsko. V Latinské Americe jsou na tom nejlépe ženy v Brazílii, v Africe na Mauriciu.
EIU hodnotí jednotlivé země počtem bodů, když nejvyšší známkou je 100 bodů.
Prakticky na maximu je Česko v oblasti právního a společenského postavení žen. Zaostává naopak v praxi na pracovním trhu, zejména v rovnosti platů (67 bodů) a oblasti faktické diskriminace v zaměstnání (58 bodů).
Celosvětově jsou ženy zaměstnávány méně než muži a jsou méně placeny - v průměru jejich platy dosahují 75 procent svých mužských protějšků, což přitom nelze vysvětlit jen menšími zkušenostmi nebo kvalifikací. Stejně tak muži dominují v nejlépe placených profesích, jako je finančnictví a vyspělé technologie. I tam, kde existují zákony na podporu žen, je jejich realizace často slabá, tvrdí studie.
Nicméně tato situace se mění s rozvojem ekonomik, který přináší více příležitostí pro ženy. Stejně tak země se stagnující nebo pomalu rostoucí populací si stále více uvědomují, že ženy jsou nezbytné k rozšiřování pracovních sil, píše studie. Zdůrazňuje také, že větší rovnoprávnost mezi oběma pohlavími souvisí nejen s ekonomickým růstem, ale také s nižší úrovní chudoby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist