Co a kdy chce nová vláda změnit (to nejpodstatnější z koaliční smlouvy)

2010 rok příprav

Přísnější kontroly dávek

Už během podzimu hodlá vláda zpřísnit kontrolu vyplácení sociálních dávek. Lidé, kteří budou chtít dávky, budou muset mnohem víc než dnes prokazovat, jestli si je opravdu zaslouží.

Nový občanský zákoník

Do konce chce vláda projednat nový občanský zákoník: ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pro něj za Topolánkovy vlády neměl v parlamentu dost hlasů, nyní má podporu celé koalice. Zákoník mj. zjednoduší dědické řízení nebo zvýší odškodnění za chyby lékařů.



2011 rok škrtů

Nižší platy ve státní sféře

Na mzdy státních zaměstnanců půjde o 10 % méně peněz. Někde se bude propouštět, někde půjdou dolů platy. Výjimkou jsou učitelé, ti mají dostat přidáno v průměru o 4 % na úkor peněz pro armádu.

Vyšší DPH

Kvůli přípravě důchodové reformy má již v lednu stoupnout nižší sazba DPH z 10 na 11 až 12 %.

Škrty u stavebního spoření

Státní podpora bude zdaněna 50 procenty, tedy de facto klesne na polovinu. To platí již pro příští příspěvky vyplácené za rok 2010.

Porodné jen za 1. dítě

Porodné 13 000 se bude vyplácet už jen za první dítě. Nárok budou mít jen lidé, kteří pobírají minimální mzdu nebo jsou bez práce.

Méně peněz pro postižené

Příplatky na sociální péči pro zdravotně postižené s nejlehčím postižením se sníží z dnešních 2000 na 800 korun měsíčně. Zdravotně postižení s těžším stupněm postižení budou dál dostávat 4 - 12 tisíc měsíčně.

100 Kč za den v nemocnici

Regulační poplatek za pobyt v nemocnici stoupne z dnešních 60 na minimálně 100 korun denně. V některých nemocnicích, které nabízejí lepší ubytovací služby, ale budou lidé platit až 150 korun za každý den.

Levné léky hotově

V lékárnách se bude platit 30 Kč za celý recept a z pojištění se vyřadí levné léky do 50 korun. Stoupnou poplatky u specialistů, přijde-li pacient bez doporučení praktického lékaře.

Nemocenská od firmy

Zaměstnavatelé budou platit nemocenskou za své zaměstnance o týden déle. Dnes platí po třídenní neplacené lhůtě 7 pracovních dní, nově to bude 12 pracovních dní.

Konec sociálního příplatku

Dávka, kterou dostávají nejchudší rodiny s dětmi, se zruší. Jde o 320 až 1125 korun měsíčně na dítě.



2012 rok reforem

Penzijní reforma

V roce 2012 má být spuštěna penzijní reforma. Dohoda na detailech zatím není definitivní, ale první návrhy slibují, že lidé budou moci přesměrovat 3 - 4 % z odvodů na pojistné na svůj vlastní penzijní účet.

Reforma zdravotnictví

Koalice plánuje také velkou zdravotní reformu, která má například umožnit lidem legálně si připlatit na rozdíl mezi standardní a nadstandardní zdravotní péčí. Lidé také začnou dostávat bonusy za to, že chodí na preventivní prohlídky.

Reforma daní

Nejdůležitější součástí slibované daňové reformy má být úplně nový zákon o dani z příjmu. Koalice v něm plánuje zrušit velkou většinu daňových výjimek a sjednotit základy pro výpočet daní i pojištění.

Nový zákoník práce

Nečasův kabinet chystá velkou reformu zákoníku práce. Hodlá například výrazně uvolnit možnost zaměstnávat lidi na dobu určitou. Zaměstnanci, kteří budou u firmy méně než dva roky, dostanou nižší odstupné.

Vyšší daně pro nejbohatší

Koalice se dohodla, že "narovná" rovnou daň z příjmu tak, aby lidé z příjmů nad šestinásobek průměrného platu (což je dnes zhruba 142 tisíc hrubého) neplatili nižší sazbu daně než z příjmů do šestinásobku průměrné mzdy.

Další peníze pro učitele

Učitelé mají dostat podruhé přidáno: tentokrát čtyři miliardy korun, což by mělo zvýšit jejich platy v průměru o osm procent. Po roce 2012 ale vláda zmrazí peníze na platy učitelů na tři roky.

Méně byrokracie

Koalice slibuje výrazné snížení byrokracie pro lidi, kteří si chtějí založit firmu. Úředník už nebude smět od člověka, který usiluje o založení firmy, požadovat doklady či potvrzení od jiného úředníka veřejné správy.



2013 rok školného

Školné na univerzitách

Od školního roku 2013/2014 budou veřejné vysoké školy vybírat školné. Na ekonomických nebo právnických školách se bude pravděpodobně platit nejvyšší možné školné ve výši 20 tisíc korun ročně. Na technických oborech má být školné nižší.

Schodek pod 3 % HDP

Koalice slibuje, že schodek veřejných financí sníží do roku 2013 na tři procenta HDP, jak vyžadují evropské smlouvy. Tříprocentní strop je podmínkou pro přijetí eura, s tím ale kabinet nechce spěchat.

Jeden daňový úřad

Vláda plánuje, že nejpozději do roku 2013 sjednotí do jednoho úřadu výběr daní, zdravotního a sociálního pojištění. Lidé budou platit všechny odvody z jednoho základu a na jednom formuláři.



2014 volební rok

Volby po internetu

Nečasova koalice slibuje, že v roce 2014 už Češi budou moci volit do sněmovny i pomocí internetu. Poprvé chce vláda vyzkoušet elektronické volby už při senátních a krajských volbách v roce 2012.

Nový režim pro Vědce

Vláda chce do roku 2014 provést velkou reformu vysokého školství, která počítá s rozdělením vysokých škol na praktické, vzdělávací a výzkumné. Vysoké školy budou mnohem víc než dnes dostávat peníze podle svých skutečných vědeckých výsledků.



Dluh poroste, i když pomaleji
V diskusi o plánech Nečasovy vlády často vzniká představa, že nový kabinet sníží státní dluh nebo aspoň zastaví jeho nárůst. Ve skutečnosti dluh poroste dál, klesat má jen rozpočtový schodek, tedy každoroční přírůstek nového dluhu. Celkový veřejný dluh dosáhne i podle ambiciózních vládních představ dvou biliónů korun, což oproti letošnímu roku znamená nárůst z 37 na 43 procent HDP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist