Telefónica 02 žádá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o uhrazení úroků z chybně uložené pokuty. Jde zhruba o 76 milionů korun. Uhrazení úroků z pokut ovšem chtějí i další firmy, které uspěly se svým odvoláním proti rozhodnutí ÚOHS u soudu. Celkem může stát zaplatit navíc stovky milionů korun.

Žádost společnosti Telefónica O2 vychází z úspěšného soudního sporu, který byl ukončen teprve nedávno. Ještě za předsedy ÚOHS Josefa Bednáře v roce 2004 antimonopolní úřad Českému Telecomu, který Telefónica O2 později koupila, uložil za zneužití dominantního postavení sankci 81,7 milionu korun. Tehdy to byla největší pravomocně uložená pokuta a Český Telecom byl u ÚOHS "nejčastějším klientem".

Společnost vyměřenou částku v květnu téhož roku zaplatila a obrátila se na soud. Krajský soud v Brně nejdříve její žalobu zamítl, firma však uspěla u Nejvyššího správního soudu a posléze i u Krajského soudu v Brně. Stát společnosti sankci vrátil, firma však žádá navíc o uhrazení úroku.

"Ke dni podání žádosti o vrácení uhrazené pokuty včetně úroku, tedy ke čtvrtému lednu 2010, činila výše tohoto úroku cca 76 milionů korun. Konečná výše úroku bude záležet na datu jeho uhrazení," uvedl Jaromír Pařil z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol., která Telefónicu O2 ve sporu zastupuje.

Podle Pařila byla Telefónice pokuta vrácena letos v únoru. "O vrácení částky úroků však úřad i přes urgence a upozornění na nečinnost dosud nerozhodl," řekl Pařil. Telefónica proto podala žalobu na ochranu proti nečinnosti. Krajský soud v Brně jí v aktuálním rozsudku z prvního července 2010 vyhověl a ÚOHS uložil, aby o žádosti společnosti Telefónica na vrácení úroků z pokuty rozhodl do 30 dnů. Potvrdil to i předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Podle něj navíc žalobu o vrácení úroků z pokuty podaly v minulosti také tři společnosti sankcionované v případu kartelu distributorů pohonných hmot. I tento případ je poměrně starý, ÚOHS jej začal řešit v roce 2001. Celkem šesti čerpadlářům uložil sankce v souhrnné výši 313 milionů korun. Tři společnosti - Shell, OMV a Lukoil žádaly ÚOHS o zaplacení úroků z pokut. Úřad jejich žádosti nevyhověl, ovšem Krajský soud v Brně toto rozhodnutí zrušil.

Žádost o navrácení úroků podala podle Rafaje rovněž Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). Také v tomto případě jsou ve hře miliony. Pokuta pro ČMSS původně činila 228 milionů, nakonec však byla snížena na 20,5 milionu. Soud celý případ údajného kartelu stavebních spořitelen pravomocně zrušil.