Většina smluv penzijního připojištění, které byly uzavřeny do 31. března 2000, už je ukončena. Podstatná část střadatelů si totiž naspořené peníze vybrala jednorázově. Využili možnosti učinit tak už po dosažení padesáti let věku, na rozdíl od střadatelů, kteří uzavřeli smlouvy o penzijním připojištění později. U novějších smluv si účastníci penzijiního připojistění mohou jednorázově vyzvednout své peníze až v šedesáti letech.
Z necelých dvou milionů takzvaných starých smluv je tak v současné době platná pouze třetina. Vyplývá to z ankety mezi jednotlivými penzijními fondy.
Například u penzijního fondu ING je z 299 964 funkčních jen 50 270 smluv podle starých plánů. Podobné je to u fondů ČSOB. Penzijní fond Stabilita měl 320 515 klientů s těmito smlouvami, nyní jich je pouze 69 992. PF Progres měl ve starém režimu 73 839 klientů, zbývá jich 36 785. U penzijního fondu Allianz má připojištění podle starých plánů už pouze pětina z více než 114 tisíc lidí.
Jednorázové výběry
Většina účastníků si peníze naspořené podle starého modelu vybrala jednorázově, nevyužila je tak jako postupně vyplácené přilepšení k důchodu.
Například u Penzijního fondu České pojišťovny bylo před dubnem 2000 uzavřeno přibližně 200 tisíc smluv. "Velká část těchto smluv již byla klienty ukončena, v drtivé většině šlo o ukončení formou jednorázového vyrovnání," řekl tiskový mluvčí fondu Petr Brousil. Podobné to bylo u penzijního fondu Generali, kde bylo jednorázovým výběrem uzavřeno téměř sto procent z 25 tisíc smluv.
Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) trend jednorázových výplat z penzijního připojištění může ještě pokračovat. Na kontech střadatelů přitom stále zůstávají celkem miliardy korun.
Například u ING je to přibližně 5,7 miliardy korun, u ČSOB 6,6 miliardy, u PF Allianz pak podle starého modelu zůstává 2,7 miliardy korun. U většiny ostatních fondů je situace vzhledem k počtu účastníků podobná.
Expert ČMKOS na důchody Vít Samek nedávno připomněl, že při jednorázovém výběru naspořené peníze lidem jejich životní standard v důchodu příliš nezlepší. Stát by se proto měl podle něj zaměřit na to, aby tyto peníze zachránil pro doživotní penze.
Nejprve diskuse
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, který chce zahájit penzijní reformu do roku 2012, je však potřeba tento problém teprve prodiskutovat.
"Je otevřená otázka, nakolik budeme schopni a bude vhodné využít dnešní systém penzijního připojištění pro standardní důchodový systém po důchodové reformě," uvedl Jaromír Drábek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist