Můžu své obchodní záležitosti řídit i z vězení - prohlašoval podnikatel Tomáš Pitr, když měl před čtyřmi lety nastoupit za mříže. Teď si bude moci řízení byznysu "skrz mříž" skutečně vyzkoušet. Svým způsobem by se takové manýry, známé spíš z filmů o italské mafii, k Pitrovi hodily. V jeho osobě zatkla švýcarská policie člověka, jenž v Česku jako "poslední mohykán" reprezentuje podnikatele spjaté s podsvětím, jeho přátelství se zavražděným "mafiánským bossem" Františkem Mrázkem mluví za vše.
Otázkou je, zda má Pitr ještě co řídit. Už tři roky před nástupem pětiletého trestu se skrýval a jeho vliv na politiky i byznys to nepochybně poznamenalo. Podnikatelská story muže, ještě před pár lety považovaného za miliardáře a jednoho z nejvlivnějších domácích byznysmenů, se švýcarským zatčením uzavírá. Tedy možná.
Rum z Tuzexu
Pitrův příběh je klasickou ukázkou, jak se určitá část podnikavých lidí mohla po roce 1989 vyšvihnout, získat peníze a vliv.
V předlistopadových dobách byl Pitr, jenž se později stal soupeřem, ale asi i partnerem nejvyšších politiků, obyčejný "vekslák". V podobném stylu pokračoval i počátkem 90. let. Nakupoval ve velkém rum v Tuzexu, který z něj nemusel platit spotřební daň, a pak alkohol s marží přeprodával.
Obchodoval s kdečím a využíval mezery v zákoně. "Nikdy ale za hranou zákona," prohlásil dříve v jednom z rozhovorů s HN.
Osudné chyby - což ale zprvu netušil - se Pitr dopustil v roce 1994. Uzavřel smlouvu na reklamní kampaň s Čechoameričanem Vratislavem Romanovským. Požadoval pak od finančního úřadu zpětné vyplacení DPH.
Ovšem po letech soud dospěl k názoru, že v tomto i některých dalších případech šlo jen o fiktivní obchody. Pitr dostal právě za tyhle transakce v roce 2005 osmiletý trest vězení za to, že poškodil stát se svými společníky o 51 milionů. Později se výroky soudu zmírnily na pět let, Pitr se nástupu trestu až dosud úspěšně vyhýbal.
Mrázek a Krejčíř
Soudní mlýny ovšem pracovaly pomalu - a mezitím Pitrova podivná hvězda šla vzhůru.
V polovině devadesátých let vstoupil do podniku Balírny, z něhož vznikla později Marila. Té například patřily balírny kávy, výroba sušenek, minerální vody Ondrášovka. Ovládal tehdy i konzervárny Seliko.
A seznámil se také s Mrázkem. Ten se netajil kontakty na politiky i policii. "Mrázek byl spíš takový hardware, na vymýšlení transakcí měl hlavu hlavně Pitr," tvrdil přitom o dvojici jeden z lidí, který byl s oběma ve styku.
Pitr se seznámil s řadou lidí, z nichž někteří byli usvědčeni, jiní podezřívání z porušení zákona. Jsou to jména jako Miroslav Provod (letos propuštěný z vězení) nebo příbramský vládce Jaroslav Starka. "S Krejčířem si voláme," potvrdil Pitr dříve HN i své dobré kontakty s Radovanem Krejčířem, jenž je nyní stále na útěku v JAR.
Setuza a Unipetrol
Pitr dokonce Krejčíře navštívil v jeho azylu na Seychelách. "Peníze na cestu jsem dostal jako diety od Setuzy," řekl k tomu.
Setuza, největší výrobce jedlých olejů a biopaliv, se totiž v roce 2000 stala jeho další akvizicí. Pitr přitom tvrdil, že od ní dostává jen dvacetitisícový plat coby poradce a že oficiálně vlastní jen třípokojový byt. Finanční úřad, jemuž měl Pitr splácet sedmimilionový dluh, mu tak nemohl sáhnout na majetek. V obchodním rejstříku u jím ovládaných firem vůbec nefiguroval a používal výraz, že "má určitý vliv".
Ovládnutí Setuzy se zprvu zdálo husarským kouskem. Nejprve získal při pádu IPB přes 50 procent Setuzy, ale k plnému ovládnutí pomohl tehdejší ministr zemědělství za ČSSD Jaroslav Palas. Dnešní moravskoslezský hejtman prodal Pitrově firmě v roce 2003 Český olej další zhruba třetinový státní balík akcií Setuzy bez tendru. Pitrova hvězda pak zářila. Na ruku mu šel nejen Palas, ale stýkal se i s tehdy vlivným poslancem ODS Vlastimilem Tlustým.
Protože Pitrovi "unikla" účast v privatizaci Unipetrolu, rozpoutal jeho lobbista Jacek Spyra v roce 2005 aféru s údajnou korupcí při prodeji této klíčové petrochemické firmy. Spyra se angažoval i v kauze "Pět na stole v českých", jež mohla poškodit tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. Ten Pitra vzápětí nazval "nepřítelem státu".
V té době se Pitr kvůli Uniperolu i Setuze střetl také s jedním z nejmocnějších českých podnikatelů Andrejem Babišem, majitelem Agrofertu. Ten měl tehdy zájem jak o hladký prodej Unipetrolu, tak o koupi Setuzy. "S Mrázkem jsem se na Setuze už dohodl, ale Pitr to zkazil," komentoval to Babiš zpětně.
Od srážky s Babišem Pitrova kariéra padala. Roku 2005 padl trest za starý daňový delikt, nakonec mu letos soud připočítal i nezákonné ovládnutí Setuzy a vyměřil mu souhrnný šestiletý trest. To už se ale Pitr třetí rok skrýval.
Předtím ještě stačil firmy z okruhu Marily i Setuzy prodat, údajně za několik miliard korun. Podle informací HN by stále ještě mohl ovládat Moravský lihovar Kojetín, případně malou elektrárnu Energo v Ústí na Labem, jež je klíčová pro chod Setuzy.
Pitrovy kauzy
2000
Pitr byl policií obviněn z podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a Michal Zouhar podle obžaloby vyvedli akcie obou firem z Agrocreditu, kterému tím vznikla škoda přes 700 milionů.
13. dubna 2004
Pitr poprvé stanul před městským soudem. V jiné kauze byl obžalován z daňových úniků. Podle obžaloby Pitr s Miroslavem Provodem v roce 1994 uzavírali se třemi dalšími obžalovanými fiktivní smlouvy v úmyslu získat neoprávněně odpočet DPH.
29. listopadu 2005
Městský soud v Praze odsoudil Tomáše Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení, Provodovi vyměřil devítiletý trest. Na nezákonně vyžádané DPH se v roce 1994 podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun. Oba se odvolali.
5. ledna 2006
Pitr se dostavil k pražskému městskému soudu. Ten jej ponechal na svobodě. Soudce přijal Pitrovy záruky, že před stíháním neuprchne, a souhlasil s kaucí 15 milionů korun.
8. června 2007
Soud vydal na Pitra, který nenastoupil do vězení, tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr
se začal skrývat v zahraničí.
8. ledna 2010
Pražský městský soud uložil Pitrovi kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy souhrnný trest šest let vězení. Zouhara odsoudil k dvouleté podmínce. Odvolací soud verdikt v dubnu potvrdil. Pitr podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
26. července 2010
Švýcarská policie Pitra zadržela. Na policejním webu o dva dni později to oznámil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.
Všichni Pitrovi muži
Tomáš Pitr
Podnikatel se dostal ke svému vlivu a bohatství díky kontaktům a spolupráci s řadou byznysmenů a politiků. Nejeden z nich se mnohokrát pohyboval na hranici zákona.
František Mrázek
Blízký Pitrův spolupracovník, ovládali spolu například ze zákulisí ústeckou Setuzu. Mrázek byl v roce 2006 zavražděn.
Pavel Šrytr
Bývalý Pitrův bodyguard a řidič nabízel v roce 2006 úplatek poslanci ČSSD Pavlu Plocovi. Pak za to dostal podmínku.
Jaroslav Palas
Bývalý ministr zemědělství ve Špidlově vládě posvětil prodej Setuzy společnosti Český olej, kterou ovládali Pitr s Mrázkem.
Miroslav Provod
Společně byli v roce 2006 odsouzeni na pět let za daňové úniky, Provod si ale trest odseděl. Po revoluci vydělal mimo jiné na prodeji hodinek.
Jiří Syrovátka
Bývalý Pitrův obchodní partner, společně byli odsouzeni za daňové úniky. Loni se Syrovátka vrátil do Česka, předtím žil na Floridě.
Michal Zouhar
Spolu s Pitrem byl odsouzen za obchody s akciemi severočeské Setuzy a Milo Surovárny. Byl jeho pomocníkem v transakcích.
Radovan Krejčíř
Tomáš Pitr se s Krejčířem dobře zná, v roce 2005 jej dokonce navštívil na Seychelách, kde se uprchlý podnikatel skrýval předtím, než se vydal do JAR.
Vratislav Romanovský
Pitrův komplic, který byl také odsouzen za daňové úniky, se skrýval v cizině, loni ho ale dopadla německá policie. Dostal tři roky za mřížemi.
Jaroslav Starka
Bývalý Pitrův obchodní partner, jeho fotbalový klub v Příbrami například sponzorovala "Pitrova" firma Marila.
U soudu
15 milionů kauce
V roce 2006 zaplatil Tomáš Pitr 15 milionů kauci soudu, aby mohl zůstat na svobodě. I díky tomu pak mohl uprchnout za zahraničí.
Foto: archiv HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist