Lze koaliční smlouvě důvěřovat?

V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz


Vládní koalice zvítězila ve volbách většinou, umožňující provést řadu let slibované a neustále odkládané reformy v oblasti daní, rozpočtů, důchodů, zdravotnictví, vzdělání apod. Veřejnost tím dala jasně najevo ochotu snášet dočasně újmu na své životní úrovni s vírou, že po letech tápání konečně bude česká společnost transformována ve fungující, vysoce efektivní a logicky, systémově provázaný celek.

Koaliční smlouva a zejména odlišná interpretace jejích jednotlivých ustanovení lídry i ministry zúčastněných politických sil však ukazuje, že voliči postupně mohou na svá očekávání zapomenout. Stále více je zřejmé, že koaliční smlouva je nesourodým slepencem "priorit" jednotlivých názorových a nátlakových skupin.

Pro příklady netřeba chodit daleko. Jako exemplární se nabízejí požadavky ministra školství Josefa Dobeše na jednorázové zvýšení platů učitelů o 5000 Kč, uzákonění jejich minimální mzdy nejméně 20 000 Kč a náborový příspěvek pro pětiletý pracovní poměr ve výši 180 000 Kč (tj. dalších 3000 Kč měsíčně). Zvláště, hrozí-li použitím práva veta při vládním hlasování o zmírnění deficitu.

Kdeže jsou závazky o úsporách a vládě rozpočtové odpovědnosti, které jsou stále předkládány jako základní tmel koaliční dohody? Kde jsou opatření ke zvýšení efektivity a kvality vzdělávací soustavy? Za tvrzení, že kredit učitelů je podmíněn výší jejich platů, tedy nikoli výsledky jejich vzdělávacího a výchovného působení, by se pan ministr měl omluvit. Lékařům, vědeckým pracovníkům, technikům, celé veřejnosti.

Dalším příkladem může být závazek zdanit příjmy převyšující trojnásobek průměrné mzdy důchodcům. Vezmeme-li v úvahu, že jde potenciálně o několik set osob (nehledě na možnosti "daňové optimalizace"), navrhuje resortní ministr skutečně "významné racionální opatření". Co by asi odpověděl většině pracujících, např. s hrubými příjmy do 17 000 Kč a postupně snižovanými sociálními dávkami, nebo milionům starodůchodců bez dalších příjmů a vděčných i za příslib možné valorizace na otázku o sociální spravedlnosti, odměňování podle zásluh, garanci důstojného života za celoživotní pracovní úsilí?

Jsem názoru, že dozrál čas zrušit možnost souběžného pobírání důchodu a další pracovní činnosti, a stanovit závazný věk pro odchod do důchodu. Není-li toto možné, pak alespoň řádně zdanit všechny příjmy mimo důchod a to v plné výši.

Ladislav Šafránek, Praha


OPRAVA

V pondělním článku na titulní straně jsme mylně uvedli, že ČSSD připouští náklady na předvolební kampaň ve výši 400 milionů. Podle oficiálního vyjádření strany však jde o částku 300 milionů korun. Za chybu se omlouváme.