Fronty na úřadech práce se podle očekávání zase začaly prodlužovat. Míra nezaměstnanosti vzrostla během července o dva procentní body na 8,7 procenta. Za nárůstem stojí hlavně vlna přílivu čerstvých absolventů škol, kteří nyní jen těžko hledají práci, a konec některých sezonních prací.
Podle většiny odhadů nezaměstnanost poroste dál po celý zbytek roku. V prosinci by mohla zase překročit devítiprocentní hranici, nad kterou dlela od loňského prosince do letošního dubna.
Situace ale není tak špatná, jak se na první pohled zdá. "Pokud bychom čísla očistili o sezónní vlivy, pak reálně očekáváme stagnaci nezaměstnanosti," vysvětluje David Marek, hlavní analytik Patria Finance. Řady nezaměstnaných rozšíří v dalších měsících hlavně sezonní pracovníci - stavební dělníci, pracovníci v ubytovacích zařízeních, kuchaři a číšníci.
Volných míst je víc
V průmyslu se čeká spíš nabírání pracovníků. Už během července se nezaměstnaným rozšířila nabídka volných pracovních pozic hlášených na úřadech práce o 552 na celkových 33 479. "Přibývá míst pro řidiče kamionů, prodavačů i kvalifikovaných strojírenských pracovníků a dělníků, stále ještě je nějaká nabídka sezonních pracovníků jako třeba servírek či kuchařů," řekl Vladimír Brablec z Úřadu práce v Českých Budějovicích.
Právě jihočeský kraj má nyní po Praze nejméně nezaměstnaných - jen 6,8 procenta. Na úřadech práce v ostatních městech takový optimismus nepanuje. Například na Děčínsku připadá na jedno pracovní místo téměř 56 uchazečů, podobně jsou na tom Karviná či Teplice.
Nová vláda chce s nezaměstnaností bojovat hlavně tím, že firmám usnadní nabírání a propouštění. Na leden 2011 připravuje sadu změn. "Zvláště v období, kdy se ekonomika může začít rozjíždět, potřebujeme vytvořit podmínky, aby se zaměstnavatelé nebáli vytvářet nová pracovní místa a nabírat zaměstnance," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Co chystá stát?
Největším přínosem pro firmy zřejmě bude snížení a odstupňování odstupného, jež by mělo zlevnit propouštění. Začínající pracovníci, kteří jsou u firmy méně než rok, by měli mít nárok jen na jeden měsíční plat. Kdo zůstal víc než rok, dostane dvě výplaty navíc. Na tři platy bude mít nárok jen ten, kdo u jedné firmy odpracuje více než dva roky. Dnes mají přitom na takové odstupné nárok všichni.
Firmy to vítají. "Může to zvýšit loajalitu zaměstnanců a motivaci zůstat ve firmě," řekl Marek Ryšavý z firmy Hella, která dodává pro automobilový průmysl.
Za opatření, které by mohlo pomoci udržet nezaměstnanost co nejníže, Drábek považuje i novinku, že by plnou výši podpory v nezaměstnanosti mohl dostat jen člověk, který nepodal výpověď sám z vlastní vůle. "Chceme motivovat lidi, aby si nejprve našli jinou práci, než podají výpověď. Dnes mají jistotu pěti měsíčních platů aniž by museli vyvinout iniciativu," vysvětluje Drábek. Ti, kteří podají výpověď, by podle něj mohli dostat například jen polovinu nebo 70 procent podpory. O konkrétních parametrech ale zatím není rozhodnuto.
Částečné úvazky chce Drábek podpořit slevou na dani až 7200 ročně pro lidi, kteří se starají o dítě či postiženého. Změna ale není součástí zákoníku práce a zřejmě se nebude zavádět od ledna 2011, ale později.
Zástupcům zaměstnavatelů vadí, že se v návrzích neobjevila možnost dát výpověď bez udání důvodu. "Dnes, pokud se chcete se někým rozloučit, musíte vymýšlet různé důvody, dávat mu důtky a posílat vytýkací dopisy, nebo si vymýšlet organizační důvody. To je úplně nesmyslné," řekl předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, podle nějž jsou změny kroky správným směrem, ale příliš málo razantní.
Změny podporuje i Škoda Auto, jeden z největších zaměstnavatelů. Ta ale zase postrádá úpravu kont pracovní doby, která by mohla umožnit ponechat zaměstnance během krize doma za běžný plat, přičemž ztracené hodiny by si napracovali, až by firma dostala nové zakázky.
Co chystá stát v novém zákoníku práce
Odstupňované odstupné
Člověk, který v práci skončí do jednoho roku od uzavření smlouvy, bude mít nárok jenom na odstupné ve výši jednoho měsíčního platu, po roce dostane dva platy. Po dvou a více letech mu firma vyplatí tři měsíční platy. Dnes musí firma platit odstupné ve výši tří platů u všech svých zaměstnanců (kromě těch, kteří jsou ve zkušební době).
Rozšíření dohod o práci
Na dohodu o provedení práce bude možné najmout pracovníky až na 300 pracovních hodin, ne jen 150, jak je tomu dnes. Půjde to ale jenom u jednorázových prací trvajících do tří měsíců. Ministerstvo chce dodržování zákona přísněji kontrolovat.
Smlouvy na dobu určitou
Smlouvu na dobu určitou budou moci firmy se svými zaměstnanci uzavřít jen několikrát, například dvakrát. Stát chce sjednotit tuto praxi pro všechny profese a zamezit řetězení pracovních úvazků na dobu určitou.
Omezení dávek
Nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti bude mít jen ten, kdo nepodal výpověď z vlastní vůle bez udání důvodu. Přesné parametry omezení podpory ministerstvo teprve dolaďuje. Kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti, nebude si moci přivydělávat.
505 284 nezaměstnaných
bylo na úřadech práce evidováno na konci letošního července. To je o 4784 víc než o měsíc dříve a o 19 965 víc než ve stejném období loni. Z toho bylo 51,5 procenta žen a 48,5 procenta mužů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist