Energetický a průmyslový holding (EPH) se rozmáchl k obří expanzi. Společnost, kterou vlastní finanční skupina J&T, Kellnerova PPF a podnikatel Daniel Křetínský, chce podle agentury Reuters koupit energetickou divizi německé skupiny Evonik. Nabídku na koupi většinu akcií divize, která se dříve jmenovala Steag, měl podat včera.

Včera navíc polský deník Puls Biznesu přišel s informací, že má český holding zájem i o 51procentní podíl ve třetí největší polské elektrárenské společnosti Enea, který prodává polská vláda.

Už v pondělí polské úřady zveřejnily jména firem, které podaly nabídku na většinový podíl v polské energetické firmě Energa. A mezi čtyřmi uchazeči EPH nechybí.

Aby toho nebylo dost, chystá se holding v Polsku koupit černouhelný důl Silesia ležící jen několik desítek kilometrů od českých hranic.

Včerejší zprávy o nabídce EPH na Evonik a zájmu firmy o nadpoloviční podíl v polské Enea nechce holding komentovat.

"Považovali bychom za nestandardní, kdybychom jakkoliv komentovali zahajované či probíhající tendry," vyjádřil se Martin Maňák, ředitel komunikace EPH.

Velký akviziční apetit si EPH může dovolit také díky nedávným obchodům s elektrárenskou společností ČEZ, které prodal teplárenskou část získané energetické skupiny International Power Opatovice za 12,92 miliardy korun.

Velkou roli jistě hraje také silný investor v podobě skupiny PPF, která EPH může poskytnout jistotu.

Šance EPH na úspěch zvyšuje i fakt, že ČEZ z tendrů, kde hrozila "srážka" obou firem, vycouval. Šéf ČEZ Martin Roman oznámil, že jeho firma nepodá nabídky na bývalý Steag i Energu, minulý týden. A to bez jakýchkoli podrobností.

Na koupi části německé skupiny Evonik podala nabídku údajně také skupina osmi německých lokálních energetik a německá firma Remondis, která působí na trhu nakládání s odpady. Údajní zájemci však podobně jako EPH odmítli svůj zájem potvrdit.

Evonik hodlá podle jednoho ze zdrojů přijmout jen ty nabídky, které ocení podnikatelskou hodnotu firmy (souhrn hodnoty akcií a dluhu) na více než tři miliardy eur (asi 74 miliard korun).

Souboj o podíl v třetí největší polské elektrárenské společnosti Enea bude EPH vést s velmi silnými protihráči. Zájem mají podle informací deníku Pulz Bitznesu i Slovenské elektrárne (ty ovládá italský Enel), francouzský gigant EDF a španělská Iberdola. Účast v soutěži už oficiálně potvrdil i polský magnát Jan Kulczyk či francouzský GDF Suez.

Polský stát chce jména s největší pravděpodobností šesti přihlášených firem zveřejnit v pondělí. Podíl státu ve firmě Enea byl na burze oceněn na 4,3 miliardy zlotých (přes 27 miliard korun).


Co je EPH


Energetický a průmyslový holding zahrnuje více než dvacet podniků působících v oblasti výroby elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou nebo třeba energetických montáží

V loňském roce hospodařil s čistým ziskem 522 milionů korun. Jeho tržby pak dosáhly 7,22 miliardy korun.

Kdo vlastní EPH


J&T 40 %
PPF a Generali 40 %
Daniel Křetínský 20 %