Jen jednoměsíční odstupné pro lidi, kteří jsou ve firmě méně než rok, klidně i deset let práce na smlouvu na dobu určitou a až 300 odpracovaných hodin ročně bez placení zdravotního a sociálního pojištění. Nový zákoník práce, který koncem týdne dostali k připomínkování ostatní ministři a jehož kompletní znění mají HN k dispozici, sníží jistoty zaměstnanců v Česku.

Mít stálé zaměstnaní už nebude samozřejmostí. Češi budou častěji pracovat na krátkodobé smlouvy. Podle odborů jde o další osekávání práv zaměstnanců. "Stát dává občanům jasný signál, že preferuje, aby nevstupovali do standardního pracovního poměru, ale pracovali jako samostatní podnikatelé nebo na dohody," kritizuje předseda OS KOVO Josef Středula. Podle něj to povede k dalšímu rozvoji švarcsystému, a to jen dál prohloubí výpadek příjmů rozpočtu.

"Jednotlivá opatření mají v součtu zpružnit pracovní trh a motivovat zaměstnavatele k vytváření nových pracovních míst. Jako prioritní se ukazují být zejména v kontextu hospodářské recese a s ní souvisejícím nárůstem nezaměstnanosti," řekl HN ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Zaměstnavatelé naopak změny ve většině vítají. "Míra ochrany zaměstnanců je u nás příliš vysoká. Je to krok správným směrem, pokud chceme jako přesocializovaná Evropa uspět v souboji s Asií," řekl HN viceprezident Unie středního stavu Jaromír Schubert. Trh práce je podle něj současným zákoníkem práce zakonzervován o desítky let zpátky.

"Argumenty zaměstnavatelů nebyly při úpravě zákoníku práce v roce 1996 vyslyšeny. Takže teď využíváme mezery zákona, abychom trh zpružnili," dodal Schubert.

O obdobnou reformu pracovního trhu usiloval za svého působení na ministerstvu práce i současný premiér Petr Nečas (ODS). Odbory kvůli ní tehdy vyšly do ulic, ale s pádem Topolánkovy vlády šla předloha do šuplíku.

Drábek teď na její schválení spěchá. Do vlády ji chce poslat již v září a legislativní kolečko dokončit tak, aby se změny do praxe promítly už od ledna. Odbory si stěžují, že s nimi návrh předem neprojednal a čas pro uplatnění připomínek zkrátil jen na pět dní.