V íce než polovina českého vývozu dlouhodobě směřuje k sousedům. Letos se mu po recesi opět daří, zejména ve vztahu k Německu. Nahoru jde také slovenská ekonomika, která ve druhém čtvrtletí dokonce nabrala skoro pětiprocentní meziroční tempo růstu. To je nejlepší ukazatel v celé Evropské unii.
Největší pozornost na sebe poutá právě Německo, představující zhruba čtvrtinu hospodářského výkonu eurozóny. Jeho hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím stoupl o 2,2 procenta. Včera to potvrdil Spolkový statistický úřad, podle kterého je to nejvyšší mezikvartální růst od sjednocení země v roce 1990.
Česká ekonomika "visí" zhruba z osmdesáti procent na Německu, odhadují zdejší experti.
"Zbývajících dvacet procent závisí na domácím vývoji, včetně vládní hospodářské politiky, a také na dalších klíčových obchodních partnerech," uvádí analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Kromě sousedních zemí jmenuje ještě Francii.
Skoro osmdesátiprocentní vazbu mezi českým a německým HDP potvrzuje také David Marek ze společnosti Patria Finance. A stejně je tomu, pokud jde o korelaci mezi průmyslovou výrobou v Německu a českým indexem nákupních manažerů.
Značný německý vliv na českou ekonomiku má hlavně zahraniční obchod. Loňský vývoz za 696 miliard korun odpovídal skoro pětině (19 procentům) zdejšího HDP.
Německá ekonomika letos roste mnohem rychleji, než se čekalo. Tamní centrální Bundesbank zvýšila předpověď letošního tempa růstu z 1,9 na celá tři procenta.
Hlavním motorem je export, přičemž zdaleka ne všechno, co se z Německa vyváží, se tam také vyrábí. Podle srpnové zprávy Spolkového statistického úřadu Německo loni reexportovalo zboží za 151,2 miliardy eur, což představovalo 18,7 procenta jeho celkového vývozu. Reexport se týká hlavně elektronických a optických přístrojů (více než 17 procent), potom strojů a zařízení (12,8 procenta).
Mnohé z nich pochází z tuzemska. Avšak údaje o tom, jak se na německém reexportu podílí zboží z Česka, nemá německý statistický úřad k dispozici, potvrdil HN jeho zástupce Achim Hees.
Objem vyváženého zboží, jež má původ v tuzemsku, ale nebude zanedbatelný. V loňském dovozním žebříčku SRN připadla Česku desátá příčka. "Ale například pro Sasko je Česko největším dovozním partnerem, daleko před Ruskem či Polskem," sdělila HN Lenka Korousová, výkonná ředitelka Sdružení českých podniků v Německu.
Zdejší exportéři by ale měli počítat s tím, že Německo v příštím roce zvolní hospodářské obrátky, neboť asijská poptávka po jeho zboží poroste menším tempem.
Kromě toho, soukromou spotřebu v SRN částečně utlumí výdajové škrty spolkové vlády. Ta hodlá během období 2011 - 2014 ušetřit alespoň 80 miliard eur (zhruba dva biliony korun). Ale němečtí experti se shodují, že tento "balík" by celkovou konjunkturu zásadně ovlivnit neměl.
Polsko, třetí největší odbytiště českých výrobků, podle zprávy ministerstva hospodářství ve Varšavě během druhého kvartálu zrychlilo meziroční tempo z 2,8 na 3,2 procenta. Ale ve druhém pololetí nejspíš zvolní. A to hlavně kvůli rostoucí nezaměstnanosti, jejíž míra by mohla koncem roku stoupnout asi o půl procentního bodu na 12 procent.
Export do sousedních zemí a jejich hospodářský růst
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist