V červenci bylo bez práce už 24 861 absolventů škol, v září se jejich počet ještě zvedne. Práci hledají obtížně. Někdy i proto, že nedokáží využít všechny příležitosti, které jim nabízí stát. Úřady práce pomohou už tím, že čerstvé absolventy zaregistrují. Díky tomu pak mají nárok na sociální dávky a nemusí si sami platit zdravotní pojištění.

"Nárok na podporu v nezaměstnanosti ale mají pouze ti, kteří odpracovali alespoň rok a a platili z této činnosti sociální pojištění. Dohoda o provedení práce se proto nepočítá, na rozdíl od dohody o pracovní činnosti nebo jiného pracovně právního vztahu," říká Lenka Staňková z Úřadu práce v Kladně.

Kromě evidence a základního poradenství ale úřady práce nabízejí řadu projektů určených buď přímo pro mladé bez praxe, nebo pro skupiny na trhu práce znevýhodněné. Do jaké míry projekty financované v rámci politiky zaměstnanosti mohou využít, záleží v první řadě na aktivitě úřadu práce v místě bydliště a dále na tom, jaké možnosti nad rámec evidence a standardního poradenství dokáže nabídnout. Na uchazeči o práci pak záleží, zda je bude umět využít. Co se mu nabízí?

1. Své projekty má každý kraj


Tyto projekty úřady připravují podle místních specifik. Jiná paleta možností se nabízí v Moravskoslezském kraji, nebo na Karlovarsku. Cílem je podpořit ohrožené skupiny - nejen absolventy, ale také matky po mateřské dovolené nebo zdravotně postižené.

Běžné jsou rekvalifikační kurzy. Ty vzdělávají v dovednostech, po nichž je v regionu poptávka. V roce 2009 mladí nejvíce využívali kurzy v těchto oblastech: obsluha počítače, svářečské práce, řízení automobilu, sociální péče, účetnictví, administrativa, daně či základy podnikání. Oblíbené jsou i kurzy pro maséry, kosmetičky a kadeřnice.

Největším handicapem mladých je vedle nedostatku praxe také minimum právního vědomí a nezkušenost v kontaktu s úřady. Proto často pomůže také poradenství nebo trénink komunikačních dovedností.

"Mladí lidé často netuší, do jak obrovských problémů se mohou dostat, když za ně nikdo neodvádí povinné pojištění. Nemůžeme suplovat rodinu a školu, ale můžeme je nasměrovat. Učíme je třeba i jednat se zaměstnavateli," vysvětluje Kateřina Sadílková, ředitelka libereckého úřadu práce, podstatu projektu Příležitost pro Tebe. Přihlásilo se do něj 311 lidí, dotované místo bylo připraveno pro 36 z nich, nakonec práci získalo přes sedmdesát lidí. Další si doplňují vzdělání.

Základní informace o projektech (například pro koho jsou určeny) úřady práce zveřejňují na svých stránkách nebo na www.esfcr.cz a na webu ministerstva http://portal.mpsv.cz/. Účast si ovšem nikdo nemůže nárokovat. Vstřícnost a aktivita se proto vyplatí. Podporovaných pracovních míst a jiných příležitostí je omezený počet, a tak musí úředník vážit, který ze zájemců jich maximálně využije.

2. Stát dotuje pracovní místa


Od normálního zaměstnání se neliší náplní činností, ale tím, jak a pro koho je vytvořeno. Podstatou je dotace, kterou firmě na nové místo pro obtížně umístitelné uchazeče o zaměstnání včetně absolventů poskytuje stát. Ten pak nemusí vyplácet sociální dávky a může počítat s daněmi, které mu nový zaměstnanec odvede ze mzdy. Firma zase získá levnější pracovní sílu.

U tohoto typu projektů velmi záleží na aktivitě personálních ředitelů a poučenosti šéfů firem. "Společensky účelné pracovní místo může být zřízeno ve stavebnictví nebo třeba v cestovním ruchu. Záleží na regionu a na tom, jaké tu jsou reálné možnosti," vysvětluje Marcela Příhodová, vedoucí oddělení realizace projektů z Odboru implementace programů Evropského sociálního fondu.

Výše příspěvku se může rovnat až výši mzdových nákladů včetně pojistného na sociální zabezpečení. Dotace může mít také podobu příspěvku na zapracování.

3. Pomoc s volbou kariéry


Podíl mladých lidí bez jiného než základního vzdělání bohužel narůstá, zároveň jde o skupinu velmi ohroženou kriminalitou. Úřady práce jim proto věnují značnou pozornost. "Máme program pro mladé bez kvalifikace, což jsou lidé se základním vzděláním nebo s nedokončeným středoškolským vzděláním. V praxi to vypadá tak, že studenta zařadíme do evidence. Vytipujeme pro něho konkrétní job club, kde s ním probereme, co by si dále profesně představoval. Daří se nám děti do školy i vrátit. Netvrdím, že dosahujeme nějakých ohromných čísel, ale ročně jde třeba o dvacet lidí," říká Lenka Staňková, ředitelka kladenského úřadu práce.

Jde více než o cokoli jiného o ochotu dospělých pomoci teenagerům se zorientovat. Cílem poradců, psychologů a učitelů je, aby dospívající převzal sám odpovědnost za svůj profesní život. Velmi podle ní záleží také na tom, zda má mladý člověk v patnácti nebo šestnácti letech oporu v rodičích: "Pokud přijde mladík či slečna s rodiči, je velká šance, že se do školy vrátí."

4. Do ciziny přes "pracák"


Zařídit si přes úřad práce zahraniční stáž? Pokud se pracovníci úřadu umí zorientovat v širokém spektru dotačních programů, je možné i to. V Liberci připravili ve spolupráci se španělským partnerem projekt v rámci programu Leonardo da Vinci. Uchazeči o zaměstnání od 18 do 30 let strávili 12 týdnů v gastronomických zařízeních. Na stáž se tak dostal například Filip Říha z Jablonce nad Nisou. Vystudoval obor kuchař: "Několik měsíců jsem obcházel zaměstnavatele, sháněl jsem po inzerátech i po známých, ale všude jsem slyšel - litujeme, nemáte praxi."

Po stáži Filip Říha nastoupil jako kuchař na zimní sezonu do jednoho z horských hotelů v Krkonoších. Do restaurace v Malaze se na letní sezonu vrátí. "Do konce roku se podařilo zaměstnat šest uchazečů z této stáže. Dva se vrátili do Španělska, jeden odjel do Anglie a tři si našli práci v českých restauracích. Nejde o celkových počet umístěných absolventů, ale o příklad, jakým směrem je možné se vydat," vysvětluje Kateřina Sadílková.

5. Rozjezd podnikání s dotací


Další zajímavou, i když okrajovou možností je podpora podnikání mladých lidí. V Hradci Králové ročně podpoří kolem deseti podnikatelských záměrů. "Z mého pohledu je to účinnější než klasická podpora pracovních míst. Ti, kdo jsou v evidenci a rozhodnou se podnikat, místo zaměstnavatele sami obdrží finance na rozjezd," vysvětluje ředitel zdejšího úřadu práce Martin Horák.

"Nevím, jaká je praxe na jiných úřadech práce. U nás se podpora u kvalitního podnikatelského projektu pohybuje třeba kolem sedmdesáti tisíc. Klient pak musí projekt udržet jako svou hlavní činnost po dobu dvou let. Když povinnost nesplní, vrátí poměrnou částku příspěvku," dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist