Po týdnech průtahů a čekání se bývalí akcionáři největších českých hutí ArcelorMittal Ostrava dočkali peněz za akcie v takzvaném vytěsnění. Asi pěti tisíc z celkového počtu 14 tisíc akcionářů se to ale netýká. Není jasné, komu je má majoritní vlastník ArcelorMittal Holdings vyplatit. Výplatu protiplnění totiž převedl na ostravské sdružení Centrum Consultant Finance (CCF).

Dvě stě milionů pro tyto akcionáře se rozhodla firma dát do soudní úschovy. "V těchto případech máme důvodné pochybnosti, kdo má oprávněný nárok. Musí to posoudit soud," uvedl Jan Rafaj, ředitel pro vnější vztahy ArcelorMittal Ostrava.

V druhém největším squeeze-outu v české historii jde celkem o 1,77 miliardy korun. Za jednu akcii hutní firmy získají akcionáři 4000 korun. O vytěsnění rozhodla valná hromada ostravské firmy už na začátku června. Od té doby má banka ČSOB, přes niž vypořádání probíhá, peníze připraveny na účtu. Převod peněz však začal až v pátek 10. září. A týká se zatím jen 9000 fyzických či právnických osob. "Jednu miliardu korun jim převede banka bezhotovostně, protože jde o částky vyšší než 15 tisíc eur, které nemohou být vyplaceny hotovostně," uvedl Rafaj.

Dalších 300 až 400 milionů dostanou lidé formou poukázek. Největší částky vyplacené jednomu akcionáři, většinou právnické osobě, se pohybují v řádech 10 až 100 milionů korun. Fyzické osoby obdrží převážně peníze za několik akcií hutě v řádech desítek tisíc.

Termín výplaty peněz byl posunut kvůli tomu, že ČSOB posuzovala, komu vlastně může peníze vyplatit, kdo právo na finanční protiplnění nepřevedl na sdružení CCF. "Od sdružení přišlo bance několik krabic s dokumenty, které musela roztřídit. Proto jsme výplatu peněz nemohli zahájit ihned," vysvětlil Rafaj.

"Podle mého názoru ČSOB, pokud by sdružení CCF odmítla a vyplatila částku přímo akcionářům, nikomu škodu nezpůsobí. Zákon totiž zná jenom dva subjekty, jimž se platí, dosavadní akcionáře a zástavní věřitele. Zákon nezná žádné postupníky a postupitele. ČSOB měla 'krabice' návratových listů poslat zpět do sdružení CCF," řekl HN zástupce části minoritních akcionářů Jiří Psota. Ten již dříve varoval, že lidé, kteří na dopis reagovali, o své peníze nakonec přijdou.

CCF v dopise z letošního července drobným akcionářům nabídlo, že pokud postoupí práva na finanční protiplnění za své akcie na jejich sdružení, mohou v budoucnu dosáhnout většího zisku.

Podle ArcelorMittal i Psoty je však nabídka velice podezřelá. Celou věcí se začal zabývat specializovaný policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Zatím se není známo, jak sdružení získalo jména a adresy drobných akcionářů, aby jim mohlo nabídku poslat.

ArcelorMittal chce dát v nejbližších dnech podání k soudu, jenž by měl rozhodnout, komu budou peníze za akcie vyplaceny. Podle něho není jasné, jak dlouho bude soudní řízení kvůli velkému množství případů trvat. Firma se tím snaží ochránit akcionáře, aby peníze nebyly vyplaceny neoprávněně někomu jinému. Rafaj je přesvědčen, že si lidé způsobili problémy sami, když převedli výplatu peněz na sdružení CCF.

V nabídce sdružení nebylo vůbec uvedeno, kdy by měli lidé peníze za akcie dostat. Podezřelé je také například i to, že je sdružení neziskovou organizací, ačkoli poskytuje finanční poradenství. Médiím se nepodařilo ani opakovaně zástupce sdružení kontaktovat.

Soud však bude muset ještě navíc řešit další spor mezi ArcelorMittal a některými akcionáři. Ti totiž s vyplácenou částkou 4000 korun za akcii nesouhlasí. Podali proto hromadnou žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, v níž požadují dorovnání ceny nejméně na 7000 korun. Podáno bylo již zhruba 150 žalob na hodnotu protiplnění.


Vytěsnění v AMO


1,769


miliardy korun je hodnota 3,57 procenta vytěsněných akcií v hutní firmě ArcelorMittal Ostrava. Jde o druhý největší "squeeze-out" v české historii. Víc minoritním akcionářům ČSOB v roce 2007 zaplatila jen belgická bankovní skupina KBC - 2,63 miliardy korun.

14 000


akcionářů z řad fyzických i právnických osob bylo v červnu vytěsněno z největších českých hutí. Pět tisíc z nich převedlo svou výplatu protiplnění na Centrum Consultant Finance.

49,6


miliard korun je hodnota celých ostravských hutí podle vytěsňovací částky - 4000 korun za akcii.