Nátlak odborářů, který včera vyvrcholil největší protivládní demonstrací od roku 1994, nakonec zřejmě přece jen bude mít své výsledky.

Škrtání platů, proti kterému přišel protestovat nečekaně velký počet státních zaměstnanců, se nejspíš omezí na mírnější variantu. Debata mezi ministry, kteří jsou každý pod narůstajícím tlakem "svých" zaměstnanců, spěje k tomu, že sice uberou všem, kromě učitelů, deset procent. Ustoupí ale od některých původních radikálnějších plánů.

Z těch už dříve vypadli kromě učitelů, hasičů nebo policistů i vojáci z povolání. Nově mají příslib výjimky po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) i lékaři a zdravotní sestry. Původní plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) zavést pro všechny resorty jednu tabulku je tak v troskách ještě dřív, než o něm vláda vůbec začala jednat.

A v ohrožení je i další pilíř Drábkovy platové reformy, a to je konec věkového automatismu.

Ministři měli platové stupně, kterými se plat zvyšuje podle rostoucí délky praxe, ze zákoníku práce vyškrtnout dnes.

Nakonec ale není vůbec jisté, jestli se k tomu odhodlají. "Premiér mi po telefonu slíbil, že se to na vládě ve středu neuzavře, že se to nebude řešit," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

"O všem bude vláda teprve jednat," řekl k tomu HN premiér Petr Nečas (ODS).

Kabinet se debatě o platech dnes určitě nevyhne. "Bude to nejvážnější bod k diskusi. Já myslím, že rozpočet v porovnání s tím půjde jako po másle. Čekám velkou diskusi, boj o tu jednořádkovou tabulku," řekl HN ministr školství Josef Dobeš (VV).

On sice Drábkův záměr výměnou za svou speciální učitelskou tabulku podporuje. Další ministři jsou ale stále ještě proti.

Jisté před dnešním zasedáním kabinetu každopádně je, že vláda neschválí žádnou z nových tabulek, které výši platů určují.

"Schvalování nařízení o tabulkách ve středu nebude," potvrdil HN Nečas. Podle něj je na úpravu nařízení vlády, kterým se platy stanoví, ještě čas.

Pokud by ale vláda nestihla prosadit změnu zákoníku práce, nezbude jí nakonec nic jiného než platy plošně seškrtat všem stejně, tedy o deset procent. A jejich zvyšování s délkou praxe zachovat.

 

40 tisíc lidí proti škrtům

Proti snižování platů přišlo včera demonstrovat 40 tisíc státních zaměstnanců. Přitom ještě ráno odboráři čekali nanejvýš dvacetitisícovou účast. Dav úředníků, policistů a hasičů procházející centrem Prahy byl tak početný, že se na Palachovo náměstí všichni demonstranti nevešli a část lidí poslouchala proslov odborových předáků z Mánesova mostu.

foto: HN - Jan Schejbal