Čtvrtina dotázaných v anketě uvedla, že by časově omezený kontrakt akceptovala, pokud by se jednalo o velmi atraktivní pozici. Dalších 24 procent podmiňuje přijetí smlouvy na dobu určitou jejím trváním alespoň jeden rok. Jen s příslibem následného prodloužení kontraktu na neurčito by limitovanou smlouvu podepsalo 15 procent dotázaných. Naopak žádné další podmínky pro uzavření takové smlouvy by si nekladlo 18 procent účastníků ankety.
"Ukazuje se, že ve většině případů lidé přehodnotili svůj postoj k časově omezeným kontraktům. Zatímco dříve byly takové smlouvy typičtější pro projektově zaměřené pozice, nyní jsou díky ekonomické krizi a opatrnějšímu chování firem v oblasti náboru zaměstnanců mnohem častější. A zaměstnanci si vlivy ekonomické krize uvědomují a přizpůsobují jim i své požadavky, ať už platové či jiné," komentuje výsledky ankety Lea Kozáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce. Jak již ukázala dřívější anketa, lidé by se raději vzdali některých benefitů výměnou za zachování své pracovní pozice, i z aktuálního průzkumu podle ní plyne, že lidé začínají vnímat situaci na pracovním trhu daleko realističtěji než dříve.
Místa na dobu určitou
Vzhledem k nejisté situaci na trhu a k recesi, která minulý rok probíhala téměř všemi odvětvími, preferují společnosti v případě přijetí nového zaměstnance uzavření pracovní smlouvy na dobu určitou. Zaměstnavatel je díky těmto pracovním úvazkům flexibilnější, může pružně reagovat na situaci na trhu, přizpůsobit se poptávce a být konkurenceschopný. "Zaměstnavatelé jsou přístupnější vytvořit nové pracovní místo a přijímat i v této nejisté době absolventy a pracovníky s krátkou dobou praxe, což je pro mladé lidi možnost, jak získat zkušenosti a být pro budoucí zaměstnavatele atraktivní volbou," poznamenává Lea Kozáková.
Možnost získat praxi
Jedním z důležitých faktorů pro získání zajímavého zaměstnání je praxe v oboru. Kde ji však mají absolventi získat, když pro většinu zaměstnavatelů představují v začátku své kariéry hlavně investici? Jednou z možností je načerpat zkušenosti v oboru, ve kterém chce student působit, už v průběhu školy. Další variantou uplatnění absolventa je zúčastnit se tzv. trainee program, který společnosti koncipují právě pro čerstvé absolventy, má je provést různými odděleními a seznámit je s fungováním firmy v reálném podnikatelském prostředí. Vzhledem k tomu, že i velké mezinárodní společnosti, pro které bylo pořádání trainee programu i určitou prestiží, v minulém roce omezily nábor absolventů či trainee programy vůbec nevyhlásily, je pro absolventy stále náročné získat zajímavé pracovní místo. Proto se pracovní poměr na dobu určitou stává i pro ně zajímavou variantou, jak získat první pracovní zkušenosti a zejména pracovní návyky, jejichž osvojení je nezbytné pro celý budoucí pracovní život člověka. Pro zaměstnavatele je samozřejmě stále nákladné vychovat si nového zaměstnance, ale díky možnosti nabídnout absolventům pracovní poměr na dobu určitou mají možnost si nového pracovníka bez zkušeností otestovat v praxi a rozhodnout se, zda se další investice do jeho vzdělání, školení a tréninku vyplatí a následně zhodnotí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist