Statistiky matou. Českou ekonomiku neovládají nizozemské ani kyperské firmy, jak by se mohlo zdát z údajů o přílivu zahraničního kapitálu. HN porovnaly, kdo reálně stojí za 150 největšími českými firmami. Výsledek? Jednatřicet procent firem reálně ovládají Češi, 30 % Němci, zbytek cizinci z jiných zemí.

"Například situace v Rakousku je dost podobná - skutečných národních šampionů je jen pár a většina velkých firem je v rukou německého kapitálu," míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Obdobné je to i na Slovensku či v Maďarsku.

Oficiální sídlo v Nizozemsku mají přitom ve stejné míře jak "české", tak "německé" firmy. Od roku 1993 přišlo z Nizozemska třináct procent z celkem 2,2 bilionu korun zahraničního kapitálu, a tak bylo třetím nejvýznamnějším investorem do Česka. Reálný vliv země na českou ekonomiku je však mnohem nižší. Ač je ve srovnání i několik firem vlastněných z Kypru, za žádnou podle zjištění HN nestojí tamní kapitál.

Srovnání ukázalo, že nejdůležitější exportní obory (automobilový průmysl a elektronika) jsou téměř plně v rukou zahraničního kapitálu. Naopak obory orientující se na domácí trh (potraviny, doprava) mají nadprůměrný podíl českých majitelů.

Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou. Přinesl know-how, přístup na zahraniční trhy i vyšší efektivitu. Rizika však spočívají v tom, že investoři své české závody bez rozpaků uzavřou, pokud se to finančně vyplatí a pokud je zapotřebí, dokážou si z českých poboček "vytáhnout" svůj kapitál zpět.

Komu patří Česko

Ekonomika celkově

Cizinci

69,1%

Obory v rukou zahraničních investorů
Bankovnictví 98 %
Telekomunikace 97 %
Automobilový průmysl 93 %

Češi

30,9 %

Obory v českých rukou
Doprava 93 %
Potraviny a zemědělství 72 %
Těžba 63 %

Související