Italské kompozice raného baroka a počátku 17. století od známých i méně známých autorů přináší nové album s názvem Lettere Amorose (Dopisy lásky) světově uznávané mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Na desce, která podává skrze oduševnělou hudbu osobitou výpověď o různých podobách lásky, doprovází nejúspěšnější českou pěvkyni současnosti na dobové nástroje soubor Private Musicke pod vedením Pierra Pitzla.
Album vyšlo u Deutsche Grammophon a Kožená ho pokřtí na svém letošním jediném vystoupení v Česku, které se uskuteční 15. listopadu na holešovském zámku v rámci koncertní řady nového festivalu Musica Holešov.
"Tato hudba promlouvá k lidem, kteří se nepovažují za znalce klasiky. Přichází z časů, kdy se klasika a populární hudba nerozdělovala. Byla to jednoduše hudba, kterou každý slyšel a zpíval," říká Kožená.
Album obsahuje skladby od známého Claudia Monteverdiho, Tarquinia Meruly, Giulia Cacciniho, i méně známého Biaggia Mariniho, Girolama Kapsbergera nebo skladatelky, zpěvačky a gambistky Barbary Strozziové.
Jsou to autoři okolo takzvané florentské cameraty, kteří objevili žánr jednohlasé skladby s úsporným instrumentálním doprovodem. Některé z písní byly podle Kožené ve své době přednášeny v kostelech nebo přímo na ulici, jiné byly určeny lidem, kteří se scházeli a hráli pro vlastní potěšení. Podle pěvkyně nejsou technicky náročné, umějí však jít k podstatě toho, o čem hudba je. "To je osvobozující: zpíváte pro vlastní potěšení," říká Kožená. CD pojmenovala po slavné Monteverdiho písni Lettera amorosa, která však na nahrávce není.
Deska je podle muzikologa Luboše Stehlíka nabitá emocemi, vzrušujícími afekty i harmoniemi. Nevypovídá jen o hudbě raného italského baroka, její oduševnělosti, výrazové síle a aktuálnosti, ale nepřímo i o pěvkyni samotné. "Když ji poslouchám, tak to vypadá skoro jako zázrak, že tak silná a pokorná osobnost vzešla z pěvecky skromných poměrů tohoto státu," uvedl Stehlík v pořadu Rondo na ČRo Vltava.
Soubor Private Musicke zaujal pěvkyni svými nahrávkami, které považuje za originální a živé. Umělecký vedoucí souboru Pitzl staví podle ní na improvizaci a snaží se, aby hudba vznikala spontánně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist