U vysokého rautového stolu s bílým ubrusem stojí dva rozesmátí muži středního věku: Pavel Říha a Vlastimil Raizer. Před 26 lety spolu jako studenti Vysoké školy ekonomické v Praze bydleli na kolejích. Nyní na svá studentská léta vzpomínají.

"Zkouška z politické ekonomie u docentky Machové, to nebylo nic jednoduchého. Takové věci se dnes už neučí. My jsme znali papír, tužku, gumu, dnešní studenti mají jazyky a počítače," říká Vlastimil Raizer a jeho kamarád Pavel Říha přitakává. Tomu se však z dob vysokoškolských studií vybavila úplně jiná záležitost.

"Nejvíc vzpomínám na menzu a na to, jak to tam bylo za komunistů levné. Oběd stál 2,60 Kčs a já si vždycky dával dvojitou porci. Abych se někde najedl za 5,20, to už se mi nikdy nestane," směje se Pavel Říha, který nyní pracuje v Agrární komoře ČR.

Mladí i důchodci


Vysoká škola ekonomická (VŠE) pořádala sraz svých bývalých studentů již po páté. V sídle školy na pražském Žižkově se v sobotu sešlo 1900 lidí různého věku, od nejčerstvějších absolventů až po ty v důchodovém věku.

"Těmito akcemi se snažíme hlavně získat zpětnou vazbu od našich bývalých studentů. Chceme je vtáhnout zpátky, aby věděli, co se u nás děje. Velmi mě těší, že je o toto setkání tak velký zájem. V jednu chvíli jsme už museli zastavit registrace, protože jinak by se sem všichni návštěvníci nevešli," říká rektor VŠE Richard Hindls.

Na akci přišla i Martina Vrňáková, která VŠE dokončila teprve letos. Nyní pracuje v přepravní firmě TNT. Na to, jak ji škola na praxi připravila, si nemůže stěžovat.

"Během studia jsem se hodně naučila prezentovat sama sebe, pracovat v týmu a utvářet si své názory a myšlenky. Nyní se mi to v práci velmi hodí," říká Vrňáková. Kladně vzpomíná na svá studia ukončená před dvěma lety i Martin Matýsek, nyní konzultant společnosti Deloitte. "Škola mě na praxi připravila dobře, dala mi široký rozhledl," říká Matýsek.

Sobotní setkání ekonomických absolventů bylo především neformální. Na účastníky čekaly raut a vystoupení kapely Ivana Mládka i skupiny Chinaski. Kromě toho si každá z šesti fakult připravila doprovodný program - přednášku na nějaké odborné téma. "Toto setkání je hlavně společenskou událostí. Stává se nám ale, že prostřednictvím nějakého absolventa získáme i nového sponzora," uvádí Hindls.

V Británii je to komornější


Na Západě je běžné, že se univerzity zajímají o své studenty i poté, když školu dokončí. Pomáhá jim to získat zpětnou vazbu na výuku. Bývalí studenti se zase během neformální atmosféry doberou například k myšlence společného obchodu.

"V Cambridgi si zveme cíleně třeba lidi z jednoho ročníku. Ukazujeme jim, jak se u nás nyní vyučuje, a oni nám říkají své názory," říká profesor Rudolf Haňka, který se sobotní akce na VŠE rovněž zúčastnil, vedl přednášku o financování vědy. Haňka současně působí na univerzitě v Cambridgi.

"Mít kontakt s bývalými studenty je strašně důležité. Je dobře, že se tato praxe začíná rozbíhat i v Česku," pochvaluje si Haňka. "Myslím si, že tato akce na VŠE není bohužel moc osobní, je tu strašně lidí," říká profesor.

Rektor Hindls to však hodlá změnit. "Kromě této velké akce plánujeme dělat i trochu komornější setkání, kdy si pozveme jen užší okruh našich absolventů. Pro ně pak připravíme různé tematické přednášky nebo debaty. Mimo jiné si od toho slibujeme, že se nám podaří získat nové sponzory," shrnuje rektor Hindls.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist