Politickým lídrům zemí eurozóny přibyly vrásky. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu stoupla na 10,1 procenta. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na vůbec nejhorší úroveň od června 1998.

V celé Evropské unii zůstal podíl lidí bez práce na zářijových 9,6 procenta, informoval Evropský statistický úřad (Eurostat).

Jeho experti odhadli, že v celé unii přibylo v říjnu 84 tisíc lidí bez práce, z toho 80 tisíc připadlo právě na unijní státy se společnou evropskou měnou. Celkem je nyní v EU více než 23 milionů nezaměstnaných, z nichž téměř 16 milionů je v eurozóně, odhadují statistici.

"Nová čísla posilují přesvědčení, že pracovní trh v eurozóně ještě nějakou dobu nezažije zásadnější zlepšení," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom IHS Global Insight Howard Archer. "Nezaměstnanost zůstane relativně vysoká," podotkl. To pak může mít negativní dopad na spotřebu domácností.

V říjnu loňského roku nezaměstnanost v eurozóně byla 9,9 procenta a v celé 27členné EU 9,4 procenta. Za rok tak počet nezaměstnaných vzrostl v EU o 590 tisíc.

Mezi členskými státy má nejnižší nezaměstnanost Nizozemsko (4,4 procenta) následované Rakouskem (4,8 procenta). Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti mají Španělsko (20,7 procenta), Lotyšsko (19,4 procenta) a Litva (18,4 procenta).

V Česku v říjnu nezaměstnanost podle údajů Eurostatu byla 6,9 procenta, což je šesté nejnižší číslo z 27 států EU. Na Slovensku činila 14,7 procenta, což je naopak druhé nejvyšší číslo v eurozóně.

Největší pokles hlásí největší evropská ekonomika - Německo - ze 7,5 procenta na 6,7 procenta.

Němci mohou cítit optimismus rovněž při čtení údajů svého Spolkového úřadu práce, který rovněž včera zveřejnil své statistiky.

Počet lidí bez práce v Německu v listopadu klesl o 9000 a podle sezonně přepočtených údajů činil zhruba 3,14 milionu uchazečů. Bez sezonního přepočtu se počet lidí bez práce poprvé po dvou letech dostal pod psychologickou hranici tří milionů. Míra nezaměstnanosti zůstala podle tamní metodiky na 7,5 procenta.

K dalšímu zlepšení situace na trhu práce přispěl silný růst ekonomiky, který je v Německu výraznější než v jiných vyspělých zemích západní Evropy.

Německo se v poslední době dočkalo série příznivých ekonomických dat. Vyhýbá se mu pochmurná nálada, patrná u jeho sousedů. Německo roste mnohem rychleji než ostatní země eurozóny, především díky oživení exportní aktivity.


Španělsko


20,7 %


byla míra nezaměstnanosti ve Španělsku, nejhorší zemi eurozóny. V celé eurozóně byla míra nezaměstnanosti 10,1 procenta.