Němci a Rakušané se připravují na otevření pracovního trhu pro Čechy a další nováčky v Evropské unii. Do konce přechodného období, ve kterém naši západní a jižní sousedé omezují volný přístup českých zaměstnanců, zbývají sice ještě víc než čtyři měsíce. Ale přípravy už vrcholí.
Tisknou se letáky v češtině a němčině, hospodářské komory a profesní svazy vyjednávají o podrobnostech, chystají semináře pro české a německé podnikatele. Ukazuje se ale, že dřívější obavy z toho, jak laciný český zedník vezme práci tomu německému, jsou liché. Zájem o práci v obou sousedních zemích totiž už roky výrazně klesá.
Poptávka nižší než nabídka
Rakousko a Německo uplatňují do posledního možného termínu - sedmi let od vstupu do EU - výjimku z volného přístupu na pracovní trh jen u některých profesí. O pracovní povolení tak musejí dosud žádat především zájemci ze stavebního oboru, zahradnictví, výroby kovových konstrukcí, čištění budov a podobně.
Jenže zatímco před rokem 2000 byly požadavky na počty pracovních povolení výrazně vyšší, než dovoloval například německý roční limit (víc než 10 tisíc povolení), v posledních letech a především po našem vstupu do Evropské unie byl limit snížen na zhruba tři tisíce povolení za rok a i tak byl ze strany českých zájemců čerpán jen ze třetiny.
"Česká poptávka je v této době už nižší, než kolik je teoretický maximální limit nastavený Německem," potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Sochor.
Důvodů mizejícího českého zájmu o německý pracovní trh je několik. Ten hlavní má jméno - euro. "Doby, kdy za euro bylo kolem 35 korun, jsou pryč. A stále platí, že prosadit se na německém trhu je náročnější než u nás. Celkové zatížení a náklady tam jsou takové, že přínos pro naše podnikatele a zaměstnance už není výrazný," říká Jiří Halaburt, karlovarský právník a spolumajitel kanceláře Halaburt, Schwarzer & Partner, která se zaměřuje na poradenství na českém a německém pracovním trhu.
Ještě než přišel letošní zhruba devítiprocentní propad stavební výroby v Česku, snižovala zájem Čechů o práci v Německu i předchozí konjunktura v českém stavebnictví. Velké stavební firmy v Česku jako Hochtief, Strabag nebo Swietelsky mají německé a rakouské vlastníky. A zajišťovat zakázky v těchto zemích není pro ně problém.
Šance spíš pro ty menší
Květen, kdy skončí u nás byrokracie kolem vyřizování pracovního povolení, bude podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše příležitostí spíš pro menší podnikatele a kvalifikované řemeslníky v pohraničí. "Ani my ale vcelku neočekáváme nějaký výrazně vyšší zájem o práci v Německu a Rakousku," soudí Matyáš.
Němci počítají s určitým nárůstem dodavatelů stavebních a jiných zakázek právě z českého západu. "Němcům z jihu Bavorska se vyplatí dojíždět kvůli vyšší mzdě za prací do Švýcarska. To samé může po uvolnění úředních bariér zvýšit zájem zas o náš trh z českého pohraničí. I když je pravda, že mzdové rozdíly se postupně zmenšují," potvrdil pro HN pracovník Bavorské podnikatelské komory, který ale není za komoru oprávněn hovořit a nechtěl proto být jmenován.
V Německu, kde je nezaměstnanost zhruba o procento nižší než českých 8,6 procenta a které ještě před několika lety - alespoň v tamních médiích - děsil dumpingový "polský instalatér", už prý nejde z rozšíření volného pracovního trhu strach. "Německo naopak potřebuje kvalifikované pracovníky z celého světa. nyní u nás chybí na 400 tisíc odborníků - a jejich nedostatek se stále zvyšuje," uvedl pro HN výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer.
O hrozbě "českého zedníka" pro německý pracovní trh se sice v Německu diskutuje, ale velký příliv dělníků a řemeslníků z Česka Německo podle Bauera ani neočekává.
V řadě profesí už žádná omezení nejsou, pro vysokoškoláky a kvalifikované lidi bylo přechodné období zrušeno loni, v Německu lze od loňska pracovat bez byrokratických bariér při sezonních pracích. Přesto zájem z Česka výrazně klesl. Německo teď potřebuje podle Bauera zahraniční pracovníky třeba ve vývoji a výzkumu nebo ve zdravotnictví a pečovatelských službách.
"Možná že z některých firem, které si nedokážou šikovné lidi udržet, někteří fachmani do Německa odejdou. Ale v našem případě se toho nebojím a nebude to masový jev," reaguje na chystané otevření německého pracovního trhu Jaroslav Tauš, jednatel plzeňské firmy MDS Engineering, zaměřené na přesné CNC obrábění a dodávky pro výrobní linky do automobilek.
Omezení pro Čechy
Obory, ve kterých Rakousko a Německo využily přechodného období
Rakousko
- Stavebnictví
- Terénní úpravy zahrad, parků a sadů
- Kamenické práce
- Výroba kovových konstrukcí
- Pátrací a ochranné činnosti
- Čištění budov, zařízení a dopravních prostředků
- Činnosti související se zdravotní péčí
- Sociální péče bez ubytování
Německo:
- Stavebnictví
- Čištění budov, zařízení a dopravních prostředků
- Činnosti v oblasti dekorace interiérů
Omezení volného přístupu na pracovní trh pro Česko v EU z roku 2004
Plných 7 let: (do 31. 4. 2011)
Rakousko
Německo
Neplatí od roku 2004:
Británie
Irsko
Švédsko
Neplatí od roku 2006:
Španělsko
Portugalsko
Řecko
Finsko
Itálie
Nizozemsko
Lucembursko
Dánsko
Francie
Belgie
Více na www.ekonomika.ihned.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist