Pozůstalí po investorovi Jeffrymu Picowerovi (67), který byl loni nalezen mrtvý ve svém floridském bazénu, předají více než 7,2 miliardy dolarů obětem podvodu, který spáchal finančník Bernard Madoff (tzv. Ponziho schéma či letadlo).
Picower byl totiž dlouholetým investorem do Madoffovy investiční společnosti. Začal již v 70. letech a celkově získal z jejích podvodů více než sedm miliard dolarů. Oficiálně šlo o zisky z obchodů s akciemi, podle vyšetřovatelů to však byly ve skutečnosti peníze ukradené jiným, pozdějším investorům.
Dohoda mezi pozůstalými a Irvingem Picardem, správcem zkrachované Madoffovy společnosti, který zastupuje poškozené investory, byla soudcem schválena v pátek. Jde o největší "návrat peněz" od prosince 2008, kdy byl Madoffův podvod odhalen.
Barbara Picowerová, vdova po investorovi, uvedla, že její manžel rozhodně nebyl zapojen do Madoffova podvodu, který označila za ohavný. Právníci rodiny pak dodali, že způsobil i uzavření Picowerovy nadace.
Picard se domnívá, že celkové reálné ztráty z tohoto podvodu dosahují 19,6 miliardy dolarů. Zatím vymohl - včetně páteční dohody - 9,7 miliardy. Zároveň podal na 60 žalob, v nichž usiluje o 40 miliard.
V poslední době také dochází ke kontaktům mezi Madoffovými oběťmi a obchodníky, kteří by jejich pohledávky koupili.
Howard Kleinhendler, právník společnosti Machtel & Masyr, uvádí, že někteří z jeho klientů obdrželi nabídku v hodnotě 31 centů na každý dolar (necelých 6 korun za zhruba 19 korun), který vymáhají. S nabídkou zatím nikdo nesouhlasil.
"Z velké části se jedná o bohaté jedince, kteří nejsou v zoufalé nouzi," komentoval situaci Kleinhendler. "Ovšem někteří by možná dali přednost finanční hotovosti a posunuli se tak konečně dál," dodává.
To, že se jedná s jednotlivci, vede banky a investory k tomu, aby přistupovali k celé záležitosti s větší opatrností než v případě, že by jednali pouze s institucemi.
"Poškození reputace je to největší riziko, když budete zataženi do celé kauzy," míní jeden z investorů.
Madoffův případ je celkově velmi spletitý. Existují například pohledávky za 6 miliard dolarů (více než 114 miliard korun), které byly prohlášeny takzvaně za oprávněné - tedy uznány soudem jako platné.
Právě tyto pohledávky investoři preferují, protože jsou méně riskantní než ty, jejichž oprávněnost může být sporná. Ale informace o tom, kdo vlastní "oprávněné pohledávky", zatím nebyla zveřejněna.
První obchody však zřejmě již nastaly - od těch malých až po jeden v hodnotě 500 milionů dolarů (zhruba 9,5 miliardy Kč).
Ještě před páteční dohodou se nastavení cen odhadovalo na 20 až 30 centů za dolar. Po "Picowerově dohodě" jsou poměry mnohem blíže tomu, že by to mohlo být 50 centů, uvedl jeden z investorů, který se o pohledávky zajímá. "Kdokoli je prodal před měsícem, tak je prodal příliš brzy," dodal.
Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Odhad ztrát
19,6
miliard dolarů, podle správce Picarda
Získáno zpět
9,7 miliard dolarů
Počet žalob
60
v nich se picard snaží zejména po bankách, dostat na čtyřicet miliard dolarů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist