Čína doufá, že ji Evropská unie bude ochotna co nejdříve uznat za tržní ekonomiku. Na úvod výročních obchodních rozhovorů mezi EU a Čínou to včera v Pekingu řekl čínský ministr obchodu Čchen Te-ming. Čína také uvedla, že je znepokojena vývojem dluhové krize v eurozóně, a dala najevo určité obavy, zda je v silách Evropské unie krizi v zemích eura včas zažehnat.
Čína se o tom, že je tržní ekonomikou, snaží už dlouho přesvědčit i USA. Pokud by se jí to podařilo, bylo by pro Washington složitější obviňovat Peking, že se na světovém trhu dopouští dumpingu.
Jestliže Čína nemá status tržní ekonomiky, její obchodní partneři mohou čínské zboží srovnávat se zbožím, které je vyrobeno v jiných zemích s odlišnou strukturou nákladů na práci a dopravu. To je klíčové k posouzení, zda Čína prodává za dumpingové ceny, či nikoliv.
Čína má největší devizové rezervy na světě, v současné době se pohybují kolem 2,65 bilionu dolarů (asi 51 bilionů korun). Část jich Peking investoval do nákupu eura a teď má logicky zájem dozvědět se co nejvíce o plánech EU na řešení krize kolem státních dluhů.
Čína uvedla, že podporuje kroky, které EU učinila, aby se s dluhovou krizí vypořádala. Zároveň dal ale Peking najevo, že by ráda viděl, aby přijatá opatření byla účinnější.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist