s integrovanou grafikou.

 

Mobilní internet rychlejší než dnešní pevné linky, tablety zvládající nejnáročnější aplikace a opět o něco rychlejší a úspornější stolní počítače. Takovou budoucnost spotřební elektroniky vykreslují novinky představené na největším veletrhu spotřební elektroniky CES probíhajícím v Las Vegas.

Intel se pochlubil novou generací procesorů pro stolní i mobilní počítače. Novinka s kódovým označením Sandy Bridge přináší o desítky procent rychlejší běh dnešních programů, v případě zpracování obrázků je oproti aktuální architektuře rychlejší až třikrát. Sandy Bridge slučuje na jednom čipu standardní procesor a grafickou kartu. To už Intel realizoval v současných modelech i3 či i5, ale tentokrát se mu povedlo dosáhnout výkonu, který už stačí na solidní běh i současných náročných her.

Specializované grafické karty střední a vyšší třídy mají stále náskok, mezera se však citelně snížila. Vzhledem k dominanci Intelu na poli osobních počítačů (je v osmi z deseti prodaných PC) jde o novinku, která bude mít největší dopad.

4G je hit veletrhu

Veletrh ukazuje i budoucnost mobilního připojení k internetu. Zatímco čeští operátoři staví sítě třetí generace kulhavě a mnoho let poté, co je v zahraničí běžné stoprocentní pokrytí populace, svět už se připravuje na další generační skok. Sítě 4G nabídnou běžně rychlosti kolem deseti až dvaceti megabitů, tedy stejné jako dnes pevné linky. Pravděpodobně se jich dočkáme i v Česku, i když zase o něco později - aukci příslušných kmitočtů plánuje Český telekomunikační úřad na druhou polovinu letošního roku.

Standard 4G se ale už šíří světem, třeba v Německu jej největší operátoři už na části území zprovoznili. Zatím jde ale o záležitost pro připojení počítačů a notebooků na cestách. CES ukazuje už první tablety a mobily, které jsou schopné se připojit k síti čtvrté generace. Například očekávaný tablet Playbook od výrobce telefonů Blackberry, firmy Research in Motion, bude umět právě tyto vysokorychlostní sítě využívat. Na rozdíl od drtivé většiny konkurentů ale nepoběží na systému Android, nýbrž na vlastním systému vyrobeném RIM. Letos v létě bude v prodeji v USA.

Na 4G sází i operátoři, bohužel na CES se s novinkami předhánějí hlavně ti američtí. Třeba AT&T nabídne dvacet přístrojů s podporou 4G sítě.

Rychlíci od Motoroly

Své 4G přístroje představila i Motorola, která se po výrazném útlumu vrátila na mobilní výsluní. Její chytré telefony patří mezi to nejlepší, co je na platformě Android k mání.

Na veletrhu ukázala firma například zajímavý telefon Atrix, který je možné zasunout do laptopu, který ale slouží jen jako klávesnice a displej - výpočty se dějí v miniaturním těle telefonu, který k tomu má příslušný výkon obstarávaný platformou nVidia Tegra 2. Telefon je možné kromě laptopu zasunout i do multimediálního "doku" připojeného k televizi a pouštět z něj filmy ve vysokém rozlišení. Stejně jako další telefony je i Atrix schopen připojit se ke 4G síti.

Motorola se zároveň pochlubila ještě jedním "nadupaným" mobilem Droid Bionic. Ten umí nahrát i video v pravém HD rozlišení a díky HDMI je kvalitně přehrát i na velké televizi.

Motorola neopomněla ani probíhající "tabletmanii," která na CES vyvrcholila představením desítek nových typů. Právě její přístroj Xoom má předpoklady být rovnocenným protějškem iPadu od Applu, dosavadnímu pánu této kategorie. Co se hardwaru týče, je Xoom dokonce o citelný kus vpřed. Díky dvoujádrovému procesoru taktovanému na frekvenci 1 Ghz má velký výpočetní výkon, který by díky hardwarové akceleraci měl stačit i na flashové aplikace.

Tablet vyniká také podporou nejrychlejšího dnešního standardu pro bezdrátové sítě 4G. Přístroj má jako jeden z prvních nejnovější verzi operačního systému Android 3.0, který je určen přímo pro tablety. Xoom ale ještě není zcela dokončen a zástupci firmy jej nedali z ruky. Motorola počítá, že Xoom se na trh dostane už v tomto čtvrtletí.

 

Otakar Schön
od našeho zpravodaje z Las Vegas
S přispěním Ondřeje Malého a Luďka Vainerta

 

více o veletrhu v Las vegas na www.digiweb.ihned.cz

 

CES 2011 v číslech

8 mil.

kusů zařízení Kinect na ovládání her pohybem celého těla se podařilo Microsoftu prodat distributorům. Řekl to šéf firmy Steve Ballmer. Kinect Microsoftu přináší miliardy.

7 palců

je rozměr displeje většiny tabletů, které na CES výrobci představují. Je to méně než u iPadu. Šéf Applu Steve Jobs tuto velikost prohlásil za "mrtvou".

125 000

návštěvníků se čeká letos na veletrhu CES v Las Vegas. Je to více, než loni. Lidé začali za spotřební elektroniku zase utrácet. V USA tržby v tomto sektoru loni narostly o 3 procenta.

Včerejší den na CES

Vítěz dne

Akcie firmy nVidia vyskočily o více než deset procent. Nová čipová sada Tegra 2 se stane jádrem nejvýkonnějších mobilů a tabletů a nVidia se tak bude moci opírat o další pilíř. Zatím je jádrem jejího byznysu výroba grafických karet.

Zklamání dne

Šéf Microsoftu Steve Balmer na prezentaci nepředstavil nic zásadního. Akcie největší světové softwarové firmy prakticky stagnovaly.

Padla miliardová hranice

V nových procesorech z dílny Intelu "kmitá" 1,16 miliardy tranzistorů. Procesor na jednom čipu sdružuje i funkci grafické karty.

 


3D BRÝLE
Jak si užít 3D televizi ve vlaku či na dovolené ukázalo Sony. Náhlavní displej poskytuje 3D obraz a prostorový zvuk, navíc vypadá jako vystřižený ze seriálu Star Trek.
foto: Reuters

 


MOTOROLA XOOM
Xoom bude první tablet, na kterém bude operační systém Android 3.0, speciálně navržený právě pro tento typ zařízení. Xoom přijde na trh v únoru.
foto: ČTK

 


SANDY BRIDGE
Intel představil nové rychlé procesory Sandy Bridge, které mají letos zajistit třetinu příjmů největšího výrobce procesorů na světě.
foto: Bloomberg