Závislost české ekonomiky na Německu opět roste. Zatímco před ekonomickou krizí se dařilo hledat pro české firmy nové trhy a význam toho německého postupně klesal, nyní je stále důležitější. Provázanost obou ekonomik tak zesílila.

"Německo těží z toho, že je zbytek eurozóny v problémech," říká analytik Patria Finance David Marek. Potíže zadlužených zemí eurozóny oslabily euro a výrazně tak pomáhají německému exportu. A německé firmy přitom potřebují stále více dodávek z Česka.

V listopadu se proto do Německa vyvezlo nejvíce českého zboží v historii a jeho podíl tvořil přes 32 procent celkového exportu. I díky tomu český průmysl rostl o nečekaně dobrých 15,9 procenta a přibližuje se tak rekordním hodnotám z konce roku 2007.

Pro Německo je Česko desátý největší importér, kterého jen těsně kvůli růstu cen nerostných surovin v nedávně době překonalo Rusko. I čtyřikrát větší Polsko vyváží do Německa o deset procent méně zboží než české firmy. Daleko za Českem je Maďarsko. To vše potvrzuje příměr mnohých ekonomů, že Česko je prakticky další spolkovou zemí Německa.

Nemocné euro, které oslabilo kvůli zadluženosti některých zemí eurozóny, i slabá konkurenceschopnost například Španělska a Francie zlevnily německé zboží na trzích mimo eurozónu. A právě tam nyní slaví německé firmy největší úspěchy.

Česko bude moci ještě nějakou dobu těžit ze současného německého růstu a podle ekonomů zatím vše nasvědčuje tomu, že slabé euro a tedy silná koruna přináší ekonomice více pozitiv než negativ. Počet zakázek v průmyslu zůstává vysoký a nic nenasvědčuje tomu, že by ekonomika měla v nejbližších měsících polevit. "Růst německé ekonomiky by i letos přes určité ochlazení měl zůstat značně nadprůměrným pro celou eurozónu," předpokládá ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"Pak bude záležet na tom, zda se zbytek eurozóny postaví na nohy," nastiňuje další vývoj David Marek. Například Francie je pro Německo nejdůležitější exportní trh a klíčové jsou i země jihu eurozóny. Konkurenceschopnost Francie přitom může zachránit jen růst produktivity práce, tedy konec 35hodinového pracovního týdne, případně i pokles mezd.

Oživení tak má stále vratké základy a firmy většinou hovoří o "opatrném optimismu". "Na naší aktuální výrobě oživení vidíme a nejvíce zakázek samozřejmě přichází z Německa," popisuje například Kvído Štěpánek, šéf společnosti Isolit Bravo, která je dodavatelem v automobilovém průmyslu. Podle něho ale zatím firmy nechtějí investovat do výroby v budoucích letech.

Situaci potvrzují i další údaje. Zatímco export spotřebního zboží a jeho dílů rychle stoupá, výrobní stroje a zařízení na podobný nárůst stále čekají.

 

Proč je Německo důležité pro české firmy

32,2 %

českého exportu míří do Německa. Podíl se během krize zvýši o jednotky procent a závislost na Německu tak roste.

76,8 mld. Kč

dosáhl český vývoz v listopadu do Německa. Je nejvyšší v historii. Tolik zboží by přepravilo přes 70 tisíc plně naložených kamiónů.

88 mld. Eur

je listopadový export Německa. Tolik zboží země v tomto období roku nikdy nevyvezla.

15,9 %

o tolik se v listopadu zvýšila průmyslová výroba v Česku.

21 %

o tolik se v listopadu celkově zvýšil český export. Vývoz několik měsíců v řadě roste dvouciferným tempem.