Strach z dalšího rozšíření dluhové krize včera zachvátil Evropu. Výnosy portugalských dluhopisů se vyšplhaly nejvýše od přijetí eura kvůli spekulacím, že státy eurozóny nutí Lisabon k přijetí finanční pomoci od EU a MMF. Situaci nakonec zachraňovala Evropská centrální banka (ECB), která začala portugalské státní dluhopisy ve velkém nakupovat a jejich výnosy nakonec srazila.

Německo, Francie i další státy eurozóny podle německého tisku na Portugalsko tlačí kvůli obavám, že by se krize na trhu dluhopisů mohla rozšířit i na sousední Španělsko, čtvrtou největší ekonomiku eurozóny. V Lisabonu i v Berlíně sice podobné spekulace okamžitě popřeli, investory to ale příliš neuklidnilo. Výnosy desetiletých portugalských dluhopisů včera vyrostly na rekordních 7,16 procenta, a zpět k sedmi procentům poklesly až po nákupech ECB. "Kupují desetileté a pětileté portugalské dluhopisy, všechno, co se nabízí k prodeji," řekl jeden z obchodníků.

Portugalský premiér José Sócrates i prezident země Aníbal Cavaco Silva se včera snažili domněnky ohledně nátlaku na Portugalsko vyvrátit. Zprávy odmítla i Evropská komise (EK), která sdělila, že žádné diskuse o pomoci Portugalsku nyní neprobíhají. "Žádné rozhovory o půjčce nevedeme, a žádné ani nejsou plánovány, ať se to týká Portugalska či jakéhokoliv členského státu," řekl mluvčí EK Amadeu Altafaj. Rovněž německá vláda ústy svého mluvčího odmítla, že by na Portugalsko jakkoli tlačila.

Podle analytiků je ale již pouze otázkou času, kdy bude zadlužené Portugalsko nuceno o finanční pomoc požádat. V poslední anketě agentury Reuters tento scénář předpovědělo 44 z 51 oslovených ekonomů. "Pro Portugalsko by bylo rozumné požádat o vnější pomoc dříve nežli později," uvedli ekonomové Deutsche Bank Gilles Moec a Marco Stringa.

Obavy o platební schopnost země nutí totiž věřitele zvyšovat požadavky na úroky z nových dluhopisů, což vede k tomu, že obsluha portugalského dluhu bude zřejmě nakonec neudržitelná.

Prvním varováním byla portugalská aukce šestiměsíčních pokladničních poukázek z minulého týdne. Země na trhu nakonec udala poukázky v celkovém objemu 500 milionů eur s průměrným výnosem 3,7 procenta, což bylo o 80 procent více oproti poslední aukci v září 2010.

Výstražným znamením je i fakt, že náklady na pojištění vládních dluhopisů pro případ, že země nedostojí svým závazkům, byly u Portugalska v posledním čtvrtletí roku 2010 vyšší než u Iráku. Koupě portugalských bondů byla tedy podle investorů rizikovější investicí než nákup iráckých státních obligací.

Odpověď na otázku, zda je finanční situace Portugalska udržitelná, dá zřejmě již středeční aukce nových portugalských víceletých dluhopisů. Pokud by nakonec Portugalsko bylo nuceno požádat o pomoc, jejich výše by se podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters vyšplhala na 50 až 100 miliard eur (1,22 až 2,45 bilionu Kč).

Obavy z šíření dluhové krize včera ovlivnily i obchodování na akciových trích v západní Evropě. Burzy se vzdaly za jediný den takřka poloviny zisků z minulého týdne. Poklesly především bankovní tituly.

 

Výnosy portugalských dluhopisů (10let)

7,16 % rekordní hodnota

20 miliard Eur. Tolik peněz letos Portugalsko potřebuje získat na financování obsluhy svého dluhu.

100 miliard Eur. Až tolik by mohla činit případná pomoc pro Portugalsko.