Počet lidí bez práce v prosinci výrazně vzrostl. Podle nových údajů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR se nezaměstnanost v posledním měsíci roku 2010 zvýšila na 9,6 procenta. To je výrazný nárůst oproti listopadu, kdy míra nezaměstnanosti dosáhla 8,6 procenta. "Je to o procentní bod více než před měsícem, a dokonce o čtyři desetiny procentního bodu více než v prosinci 2009," upozornil Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Počet uchazečů o zaměstnání již v listopadu opět vyskočil nad půl milionu, nicméně v prosinci zájemců ještě výrazněji přibylo. V tomto měsíci evidovaly úřady práce 561 551 uchazečů o zaměstnání, což je nárůst více než o desetinu (o 54 911 lidí více) než na konci listopadu. A počet volných pracovních míst naopak klesl.

"Nezaměstnaných přibývá a volných míst je stále méně. Dokonce rekordně málo. Tak málo volných pracovních míst tu v posledních jedenácti letech nebylo," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Na jedno místo nyní v průměru připadá více než 18 uchazečů. "To je stejně špatný výsledek jako na začátku loňského roku, kdy situace na trhu práce kulminovala," dodal.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 úřadů práce. Čtvrtinový skok byl v okresech Jindřichův Hradec (o 25,5 %) a Chrudim (o 25,0 %). Úřady práce evidovaly k 31. 12. 2010 celkem 30 803 volných pracovních míst. Jejich počet je nižší o 1534 než v předchozím měsíci a o 124 menší než v prosinci 2009.

Analytici očekávají, že počet lidí bez práce dále poroste a lidé budou hledat zaměstnání stále obtížněji. Důvodem je mimo jiné takzvaná negativní sezonnost - pro závěr roku je totiž typické snížení pracovních míst sezonního charakteru, především v zemědělství a stavebnictví. K tomu se pak přidává ukončení pracovních smluv uzavíraných na dobu určitou.

Podle Mertlíka jsou zdrojem růstu nezaměstnanosti také vládní opatření. "Konkrétně snížení objemu mezd ve veřejném sektoru na základě restriktivního rozpočtu na rok 2011," podotkl Mertlík.

Petr Dufek míní, že rovněž působí mimořádný vliv změn v poskytování podpor v nezaměstnanosti. "Lidé se na úřadech práce hlásili dříve, aby nebyli postiženi novými podmínkami, které platí od začátku ledna," uvedl Dufek.

Mezi změnami, které loni na návrh MPSV schválil parlament, je například to, že si lidé, kteří se po 1. lednu přihlásí na úřad práce, nebudou moci k podpoře přivydělat až 4000 korun měsíčně. Ještě loni to bylo možné. Další změnou je, že podporu v nezaměstnanosti dostanou lidé až poté, co uplyne doba, jež odpovídá výši odstupného. Pokud navíc člověk letos ukončí zaměstnání vlastní výpovědí nebo dohodou, bude v závislosti na věku pobírat podporu pět až 11 měsíců ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Jinak začíná výše podpory na 65 procentech.

Více na www.ihned.cz