Bývalý stavař Martin Suchánek (50) vsadil v podnikání na živý organismus, který lze spatřit pouze pod mikroskopem. S takzvanou chytrou houbou, latinsky pojmenovanou Pythium oligandrum, dobývá tuzemská i zahraniční pole. Mikroorganismus, který Suchánek se svým týmem sedmnáct let vyvíjel, chrání rostliny před nemocemi a na rozdíl od chemických přípravků v nich nezanechává škodlivé látky. Od Vánoc má také Suchánkova firma Biopreparáty, která se stala finalistou loňského ročníku soutěže Hospodářských novin Vodafone Firma roku, na své technologické řešení uznaný patent. "Dlouholetý výzkum jsem financoval ze zisků mé tehdejší stavební firmy. Prostředky nebyly investovány do drahých aut či jiných nejapností, ale do mikrobiologie. Řada lidí v našem okolí se na naše snažení dívala svrchu, protože to nepřinášelo okamžitý finanční efekt," vzpomíná podnikatel Suchánek, který před lety angažoval výzkumný tým docenta Dáši Veselého z Výzkumného ústavu ochrany rostlin.

Přípravek, který firma pojmenovala Polyversum, vyhledá jako parazit škodlivou plíseň na rostlinách a "sežere" ji. Když už nemá potravu, rozpadne se. Firma si nechala zaregistrovat použití na téměř všechny druhy zeleniny, z polních plodin jsou to potom řepka, hořčice, mák či slunečnice. Nyní se chystá rozšíření také na obiloviny. "Původně jsem hledal mikroorganismus, který by dokázal zničit plísně na omítkách a pod nimi. Poté se ukázalo, že to bude moci velmi dobře fungovat i v zemědělství," říká Suchánek, který se rozhodl výrobek patentovat spolu se svým kolegou Radimem Klimešem. Nyní ho ve velkém začínají používat například američtí farmáři či čínští zemědělci - vyváží se do dvaceti zemí. "Nejtěžší je přesvědčit zemědělce, že mají opustit léty zavedenou praxi používání chemických přípravků a přejít na naše stejně účinné, ale bezpečné přírodní řešení. Naší výhodou je fakt, že řada chemikálií se po čase stane v boji s plísněmi kvůli rezistencím neúčinná. Náš mikroorganismus ale "žere" plísně už miliony let a ty proti němu zatím nic nevymyslely. A dalších třicet let jistě nic nevymyslí," podotýká s úsměvem Suchánek.

Z kopií strach nemáme

Firmu Biopreparáty, která dosáhla loni obratu okolo 35 milionů korun, přitom nejspíš čeká výrazný nárůst tržeb. Loni totiž Evropská unie rozhodla, že od roku 2014 budou muset evropští zemědělci používat při ochraně rostlin jen nejbezpečnější dostupné přípravky. "A to je právě ten náš," uvádí Suchánek s tím, že na trhu je podobně fungujících mikrobiálních přípravků jen minimum.

Ještě před pár lety přitom společnost Biopreparáty balancovala na hraně podnikatelské propasti. České úřady totiž došly k závěru, že v nabízeném přípravku chybí účinná látka. "Kdybychom už tehdy nevyváželi do deseti států, jistě bychom zkrachovali. Registraci jsme získali opět po čtyřech letech, zejména díky zdejšímu přijetí evropské legislativy," míní Suchánek.

Mezi významné odběratele firmy Biopreparáty patří také čínští zemědělci. Žádost o tamní registraci si firma podala v roce 2003, poprvé mohla své produkty vyvést předloni. Protože však Čína nemá tak vysoké standardy bezpečnosti potravin jako EU, tamní zemědělci nejraději používají podle Suchánka levné okopírované chemické produkty z ciziny. "Naštěstí i v Číně přibývá lidí, kteří si chtějí nejen koupit hezké auto, ale také zdravě jíst. S poptávkou jsme tak celkem spokojeni," říká podnikatel. Při otázce, zda se nebojí, že právě jeho produkt Číňané okopírují, zavrtí hlavou. "Vyrobit náš mikroorganismus je celkem složité. Musíte vědět, jak ho krmit, aby nezahynul. Z kopií tak nemáme strach," vysvětluje Suchánek.

Golfový míček nelíbejte

Chytrou houbu však firma nenabízí jen zemědělcům. Její patentované specifické verze mohou použít stavitelé při ničení plísní na zdech a omítkách, veterináři během protiplísňových koupelí svých zvířecích klientů či lidé bojující s bércovými vředy, mykózami a ekzémy. "Zatím nabízíme různé možnosti houby v rámci naší kosmetické řady výrobků. Nesmíme říkat, že houba léčí, ale že pomáhá potlačovat nežádoucí mikroflóru. Časem bychom rádi postoupili do vyšší kategorie a začali registrovat a následně vyrábět přímo léky," říká Suchánek.

Od loňska také firma Biopreparáty nabízí přípravek na péči o golfový trávník. Sám podnikatel považuje golf za velmi nebezpečný sport - ne však kvůli potenciálnímu nebezpečí zranění letícím míčkem, ale kvůli době, po kterou se hráči na "greenu" pohybují.

"Golfisté chodí po hřišti třeba i deset hodin a vůbec přitom netuší, že hodinu předtím, než přišli, někdo postříkal trávník nebezpečnými pesticidy. I když se najdou výjimky, většina správců hřišť používá na péči o trávník právě chemikálie," upozorňuje Suchánek a dodává: "Ve Skotsku používají před odpálením míčku rčení: ,Polib míček´. To tedy rozhodně nedoporučuji."